Iraklılar ticarete geliyor

Yeniden yapılanma sürecindeki Irak, pek çok alandaki ihtiyaçlarını Türkiye'den karşılamak için Türk firmaları ile işbirliğine gidiyor.

Potansiyel pazar niteliğindeki ülkelere yönelik Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) koordinatörlüğünde düzenlenen alım heyetleri kapsamında bugün bir Irak heyeti İstanbul Radison SAS otelinde Türk firmaları ile ikil görüşmeler yaptı. Irak Uluslararası Ekonomi Merkezi yöneticisi Hayrullah Yelkenci organizatörlüğünde gerçekleştirilen görüşmelerde askeri ve güvenlik elbise, bot, rafineri ürün üretimi, sağlık ve tıbbi malzeme, yağ, deterjan, şeker ve kola tesisi üretimi gibi alanlarda ikili temaslar gerçekleştirildi.

Program kapsamında Irak İçişleri Bakanlığı, Petrol Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Su İşleri Bakanlığı, Bağdat Valiliği ve Irak Uluslararası Ekonomi Merkezi’nden katılan toplam 16 resmi heyet temsilcisi Türk şirket yetkilileri ile 2 gün sürecek görüşmelere başladı. İstanbul’da çeşitli fabrikaları da ziyaret edecek olan Iraklı alım heyeti Türk sanayiini de yakından görme imkanı bulacak.

Iraklı makamlar tarafından Uluslararası Irak Ekonomi Merkezi’nde Ticari Müsteşar olarak yetkili kılınan Orta Anadolu Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu eski Başkanı Hayrullah Yelkenci’nin girişimleri sonucu organize edilen Iraklı alım heyeti ile yapılan ikili görüşmelerin, Irak ile Türkiye’nin ticari ilişkilerinin geliştirilmesi yolunda önemli bir adım olacağı belirtildi. 2006 yılı ilk altı aylık verilere bakıldığında bitkisel ürünler, elektrik, kimya, çelik ve çimento sektörlerinin Türkiye’den Irak’a yapılan ihracatta ağırlıklı ürünler olurken, makine sektörü açısından özellikle klimalar ve soğutucular ile inşaat ve madencilik makineleri alt sektörleri ihracatı önem kazandı.

Iraklı alım heyetini karşılayan Irak Uluslararası Ekonomi Merkezi yöneticisi Hayrullah Yelkenci, düzenlenen toplantıda yaptığı açıklamada, hedefin iki ülke arasındaki ilişkileri artırmak olduğunu ifade etti. Yelkenci, alım öncesi ve sonrası Iraklı şirketlere her türlü desteği vereceklerini belirtti. Türkiye’nin yaptığı 80 milyar dolarlık ihracat içinde Irak’a yapılan ihracat payının sadece 3 milyar dolar oduğuna işaret eden Yelkenci, geçen sene iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin yüzde 50 arttığını kaydetti. Bu ilişkilerde her iki ülkenin de fayda göreceğine dikkat çeken Yelkenci, başlangıç olarak gördükleri bu olumlu karşılıklı ikili görüşmelerin devamından yana olduklarını vurguladı.

OAİB Genel Sekreteri Mahmut Akıllı da Iraklıların ve Türklerin çok eski dost olduğunu ifade ederek, dostun sevinve ve üzüntüye de ortak olduğunu dile getirdi. İhracattan sorumlu bir kurum olarak en nitelikli ürünlere sahip, ciddi sanayi kuruluşları ile Iraklı alım heyetini biraraya getirdiklerini söyleyen Akıllı, yapılan görüşmelerin faydalı olacağını kaydetti.

“TÜRKİYE İLE TİCARİ İLİŞKİLER DAHA DA ARTMALI”

Irak Ekonomi Genel Sekreteri Ali Nigma ise Irak’ta yönetim ve ortamın gittikçe daha fazal istikrara kavuştuğunu belirterek, Türkiye ile artan ticari ilişkilere dikkat çekti. Türkiye ile ticareti artırmayı istediklerini söyleyen Ali Nigma, iki taraf arasında sevgi ile beraber ticari ilişkilerin de arttığını kaydetti. Irak’ın bir petrol denizi üzerinde oturduğuna dikkat çeken Ali Nigma, kesinlikle ülkenin dağılmasını istemediklerini belirtti.

Programda konuşan Irak İçişleri Bakan Yardımcısı Şayah Militsin ise iki ülke arasındaki lişkilerin daha üst seviyelmer çıkmasını istediklerini ifade ederek, “Amacımız, tüm şirketlerin bizimle çalışmasıdır. Irak’ta emin bir ortam vaad ediyoruz. Terör olayları artık azalıyor. Irak çok zengin bir ülke. Daha iyi bir gelecek ümit ediyoruz” dedi.

MALİK: “BAĞDAT’TA PKK BÜROSU YOK”

Bu arada, programda CİHAN muhabirinin sorularını cevaplandıran Irak Başbakanlık Müsteşarı Mehmet Malik, Türkiye’yi kendileri için her yönden bir ortak olarak, kardeş gibi gördüklerini söyledi. İkili ilişkilerin daha çok artırılması için temasların artırılması ve kesilmemesi gerektiğine işaret eden Malik, devam eden ilişkilerin çeşitlendirilmesini istedi.

Diğer yandan, son günlerde medyada yer alan, Bağdat’ta PKK terör örgütünün büro açtığına yönelik haberlerin hatırlatıldığı Mehmet Malik. böyle birşeyin mümkün olmadığını, buna izin veremeyeceklerini kaydetti.

Malik, ayrıca, Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattının tamamlanması ve Ceyhan’ın bir petrol terminali haline geldiğine yönelik soru üzerine, böyle işbirliklerinin bölgede barışın geliştirlmesi adına olumlu olduğunu, Kerkük-Yumurtalık petrol hattının da teknik bir iki sorun dışında çalışmaya devam ettiğini söyledi.