Irak’a elektrik kesildi

Türkiye ile Irak’ın Milli Petrol Şirketi SOMO arasında bir ay önce yaşanan akaryakıt krizi, elektrik krizine dönüştü.

Kuzey Irak’a Şırnak’ın Silopi İlçesi’nden enerji ihraç eden Özel Karadeniz Enerji Üretim Şirketi, Irak’ın yasal yükümlülüklerini yerine getirmediği gerekçesiyle daha önce azalttığı enerji akımını tamamen durdurdu. Elektriğin kesilmesi üzerine Kuzey Irak’ın Duhok, Zaho ve Musul kentlerinin bir bölümü karanlıkta kaldı.

Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde kurulu bulunan ve Kuzey Irak’a enerji ihraç eden ‘Özel Karadeniz Enerji Üretim A.Ş.’ (KAR-YER), Irak’ın anlaşmalardan doğan sorumluluğunu yerine getirmediği gerekçesiyle yaklaşık 20 gün önce enerjide kısıtlamaya gitti. KAR-YER İdare Müdürü Serbest Tung, Irak’la yaptıkları anlaşma uyarınca 2003 yılından beri ülkenin kuzeyine saatte 200 megavat elektrik verdiklerini söyledi. Anlaşma uyarınca enerji karşılığında Irak’ın belli miktadra fuel oil vermesi gerektiğini belirten KAR-YER yetkilileri, “Bir süredir fuel oil alamıyoruz, bu yüzden santralimiz kısıtlı çalışıyordu. Yaklaşık bir ay önce ihracatı 200 megavattan 50 megavata düşürmüştük. Son günlerde fuel oil alamayınca ve stoklarımız da tükenince santrali durdurmak zorunda kaldık. Bu nedenle, Kuzey Irak’a enerji akışını da durdurduk” dedi.

Yetkililer, Irak’a yaptıkları elektrik ihracatının Türkiye’ye aylık ortalama 6 milyon dolar getirisi olduğunu belirtti. Yetkililer, akımın durdurulması üzerine Kuzey Irak’ın Duhok, Zaho ve Musul kentlerinde enerji sıkıntısı başgösterdiğini kaydetti.