Irak’ta 4 ABD’li 1 Avusturyalı rehin alındı

Irak'ta 4 Amerikalı ve bir Avusturyalı güvenlik görevlisinin rehin alındığı bildirildi.

Hilal Güvenlik Grubu’ndan bir yetkili, Kuveyt’ten telefonla Associated Press’e yaptığı açıklamada, rehin alınan 5 kişiyle birlikte kaçırılan, aralarında Hintli, Pakistanlı ve Filipinlilerin bulunduğu diğer 9 kişinin ise serbest bırakıldığını söyledi.

Yetkili, şirkete ait konvoyda kaç araç bulunduğu, çalışanların kimler tarafından kaçırıldığı ve kaçırılan diğer görevlilerin nasıl serbest bırakıldığı konusunda ise açıklama yapmadı.

Amerikan NBC televizyonu, sivilleri kaçıranların üniforma giydiğini duyururken, Hilal Güvenlik Grubu’nun çoğunlukla Irak’ta iş yaptığı ve şirketin yöneticileriyle çalışanlarının büyük bölümünün Amerikalı olduğu belirtildi.

Bu arada, kaçırılan Amerikalılardan birinin erkek kardeşi olan Patrick Reuben, Star Tribune gazetesi ve KSTP televizyonuna yaptığı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisinin, güvenlikçi olarak çalışan eski polis memuru kardeşi Paul Reuben’in (39) Irak’ta kaçırıldığı haberini kendilerine ilettiğini söyledi.

Pentagon sözcüsü Bryan Whitman, 19 araçtan oluşan konvoydan 14 kadar kişinin kaçırıldığına ilişkin haberler aldıklarını söylemişti. Whitman, İngiliz güçlerinin Iraklılarla birlikte olayı aydınlatmak için bölgede çalıştıklarını kaydetmişti.