‘Irak’ta adli reform yapılmalı’

Philip Alston, devrik Irak lideri Saddam Hüseyin'in yargılanma ve idam sürecinin, Irak'ın, devrik liderin yönetimindeki adaletsiz dönemden çıkamadığını gösterdiğini söyledi.

BM İnsan Hakları Konseyi ile çalışan bağımsız uzman Alston, Saddam Hüseyin ile ilgili yasal süreçte, “adaletin yerine getirilebileceğini gösterme fırsatının trajik bir şekilde kaçırıldığını” belirtti.

Irak hükümetine reform çağrısında bulunan Alston, ilk adım olarak da Saddam Hüseyin ile birlikte yargılanıp ölüm cezasına çarptırılan 2 kişinin idamının durdurulması önerisini yineledi ve idam cezalarının müebbet benzeri cezalara çevrilmesini istedi.

Saddam Hüseyin’in yargılanması sırasında adil bir duruşma olmadığının açıkça belgelendiğini belirten Alston, devrik lidere bir af ya da cezasının hafifletilmesi gibi fırsatlar tanınması gerektiğini, oysa Irak yönetiminin siyasi nedenlerle idamı hızlandırdığını söyledi.

Philip Alston, Irak için diğer gerekli reformları ise adalet sisteminin adil ve bağımsız şekilde yerine getirilmesinin sağlanması, avukat ve şahitlerin daha iyi korunması şeklinde özetledi