Irak’ta çatisma ’24 ölü’

IRAK - Irak'in Hadisa kentinde direnisçilerin düzenledikleri saldiri ve ardindan çikan çatismada 15 sivil, 8 direnisçi ve 1 ABD askeri öldü.

ABD ordusu, konvoya hafif silahlarla ates açan direnisçilerin saldirisinda 15 sivil ile bir ABD askerinin öldügünü açikladi.

Irakli ve ABD’li askerlerin karsi atesinde de sekiz direnisçinin öldürüldügü, birinin de yaralandigi belirtildi.

Irak’ta cuma gününden bu yana düzenlenen intihar saldirilari ve bomba yüklü araçlarla düzenlenen saldirilarda 125 sivil hayatini kaybetti.

Savasin basladigi mart 2003’ten bu yana ölen ABD asker sayisi ise 2 bin 91’i buldu.

Irak’ta gerginlik, çogu Sünni tutukluya iskence yapildiginin ortaya çikmasiyla tirmanisa geçti.

Bakuba’da da dün bir Sii cenaze törenine intihar saldirisi düzenlendi. Intihar komandosunun, otomobilini cenaze alayinin ortasina sürerek bombayi patlatmasi sonucu 35 kisi öldü, 50 kisi de yaralandi.

Baskent Bagdat’ta dün sabah bomba yüklü araçla düzenlenen saldirida ise 13 kisi öldü.

18 kasimda ise Sii ve Kürtlerin çogunlukta oldugu Hanekin kentinde iki camiye düzenlenen intihar saldirilarinda 77 kisi ölmüstü.

Bagdat’ta iskenceyi protesto yürüyüsü

Baskent Bagdat’ta ise yüzlerce kisi, iskenceye son verilmesi çagrisiyla gösteri yapti.

Bagdat’in Camia semtinde toplanan çogu Sünni 400 kadar gösterici, iskence gören ve öldürülen tutuklularin posterleriyle, Sünnilerin Ulusal Diyalog Cephesi’nin bürosu önünden yürümeye basladi.

Göstericiler, BM ve uluslararasi toplumun iskenceyi önlemesi için ABD’lilere ve Irak hükümetine baski yapmasini istediler.

Irak’ta son olarak, Içisleri Bakanligi binasinda 173 Sünni tutukluya iskence yapildigi ortaya çikmisti.

”Çelik Perde, amacina ulasti”

Irak’ta ABD ordusu, yabanci militanlarin ülkeye sizmasini engellemek için, Irak askerleriyle birlikte Suriye siniri yakininda 5 kasimda baslattigi ‘Çelik Perde’ operasyonunun amacina ulastigini açikladi.

Irak Savunma Bakanligi’ndan General Abdülaziz Muhammed Cassem, özellikle Husaybe ve Karabila bölgelerindeki teröristlerin temizlendigini, sadece temizlenen bölgelerde ABD ve Irak askerlerinden olusacak daimi askeri üslerin kurulmasi çalismalarinin kaldigini söyledi.

Cassem, iki hafta önce baslayan operasyonda 136 direnisçinin öldügünü, 10 askerin hayatini kaybettigini, 256 süphelinin yakalandigini da belirtti.

Irakli general ayrica, ABD ve Irak askerlerinin, baskent Bagdat’in kuzeyinde bulunan Diyala bölgesindeki teröristleri de temizlemekte kararli oldugunu belirterek, ”Diyala bölgesine de askeri bir operasyon düzenlenmesi muhtemel” diye konustu.