Irak’ta ‘Çelik Perde’ operasyonu sürüyor

BAGDAT - ABD ve Irak güvenlik güçlerinin Suriye siniri yakinindaki köylerde El Kaide üyelerine karsi yürüttügü operasyon üçüncü gününde de devam etti.

Öte yandan operasyona katilan ABD askerlerine eslik eden New York Times gazetesi muhabiri önceki gün bi ABD deniz piyadesinin öldügünü 3’ünün de yaralandigini bildirdi. Operasyondaki CNN muhabiri de su ana kadar 80’e yakin direnisçinin öldügünü kaydederken 1 Irak askerinin de direnisçilerle girilen çatismada yaralandigini belirtti. Ev ev aramalarin devam ettigi operasyona Humvee tipi ciplerin ve tanklarin da katildigi jet ve helikopter desteginin de saglandigi bildirildi. Bölgedeki köylerde yasayanlarin yaya olarak evlerinden ayrilmalari çagrisinda bulunan askerler araçlari da bombali saldirilarla etkisiz hale getirmeye çalisirken, 450 kisinin Irak güçleri gözetimindeki bir bölgeye sigindiklari kaydedildi.

Yaklasik 30 bin kisinin yasadigi belirtilen Huseybe’de El Kaide’nin oldukça etkin oldugu ve yabanci ülkelerden gelen direnisçilerin de bu bölgeden geçtigi belirtiliyor.

Irak’taki önemli Sünni liderlerden Muhsin Abdulhamit ABD öncülügünde sivillere yönelik bütün askeri operasyonlari elestirerek bunlarin masum insanlarin ölümüne ve sehirlerin yerle bir edilmesine yol açtigini ifade etti. Anayasa Hazirlik Komisyonu’nda da yer almis Sünni liderlerden Salih El Mutlak da ABD güçlerini güvenli sehir ve köyleri yikmak ve insanlari öldürmekle suçladi.