Irak’ta cesetler sokaklara atılıyor!

Irak'ın güneyindeki Basra kentinde son 5 ayda 40'tan fazla kadının İslami kurallara uygun davranmadıkları gerekçesiyle öldürüldüğü ve cesetlerinin sokaklara atıldığı bildirildi.

Basra polis müdürü Abdulcelil Halef, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, bazı kadınların çocukları tarafından öldürüldüğünü belirterek, bu çocuklardan birinin 6, birinin de 11 yaşında olduğuna dikkat çekti.

Basra’da bir duvara, makyaj yaparak ya da başörtüsü takmadan dışarı çıkacak kadınların korkunç biçimde cezalandırılacağının yazıldığı kaydedilirken, Basralı kadınlar cinayetlerin İslamcı militanlar tarafından işlendiğine emin olduklarını, başörtüsü takmadan dışarı çıkmaya korktuklarını belirtiyor.

Basra’ya Haziran ayında atanan Halef ise suçluların kim olduğunu bilmediğini söyleyerek, bu kişileri yakalama yemini etti. Halef, öldürülen kişilerinyakınlarının cinayetleri ihbar etmediğini, skandallardan ya da cinayetleri işleyen kişilerin tehditlerinden korktuklarını ifade etti.

Rita Enver adındaki 27 yaşındaki Hristiyan kadın ise, Basra’dan hatta Irak’tan ayrılmayı düşündüğünü belirterek, başörtüsü taksa bile militanlara inanmadığını, duvara yazılan öldürme tehdidinin de korkutucu olduğunu söyledi.

Şii aşiret liderlerinden bir grup Ekim ayında, Şii İslamcı partilerin güney vilayetlerinde sıkı İslami kurallar koyduklarını, silahlı adamlarını kullanarak bir korku devleti yaratmaya çalıştıklarını söylemişti. Şii liderler, kamuya açık yerlerde sadece dini müziklerin çalınmasına izin verildiğini, dans etme ve içki içmenin yasaklandığını belirtmişti.

Basra’nın, Mukteda El Sadr’ın Mehdi Ordusu, Irak Yüksek İslam Konseyi ve Fadıla gibi rakip Şii grupların iktidarı ele geçirmek için çarpıştığı bir alan olduğu bildirilirken, Sadr’ın siyasi hareketinin Basra’daki yetkilisi Haret El Atari, Mehdi Ordusu’nun İslam’a uygun giyinmedikleri gerekçesiyle kadınların öldürülmesine karşı olduğunu söyledi.

Atari, kadın cinayetlerinin arkasında kimin olduğunu bilmediğini belirterek, “Hiç kimseyi suçlayamayız. Ancak, bu çetelerin uluslararası istihbarat kurumlarıyla bağlantılı olduğunu söyleyebilirim” diye konuştu.

ÜNİVERSİTEDE TÜRBANSIZ KALMAYACAK

Basralı bazı kadınlar ise, militanların kendilerine baskı uygulayarak saçlarını ve vücutlarını örtmeye zorladıklarını ifade etti. Üniversitede okuyan bir kız öğrenci, aynı zamanda öğrenci olan bir parti yetkilisinin kendisine, kız öğrencilerin başörtüsü takmadan sınavlara giremeyeceğini söylediğini ve “Allah’ın izniyle üniversitede başörtüsü takmayan kız öğrenci kalmayacak” dediğini belirtti.