Irak’ta hata yaptım

Bush, başta başkent Bağdat olmak üzere Irak'ta güvenliğin ilerletilmesi amacıyla bu ülkeye 20 binden fazla ilave Amerikan askeri göndereceğini resmen duyurdu.

Televizyondan Amerikan halkına seslenen Bush, Irak’ta süren direnişe ve mezhepler arası çatışmalara karşı daha önce alınmaya çalışılan önlemlerin başarılı olamadığını itiraf ederken, “Nerede hata yapıldıysa sorumluluk bana ait” dedi. ABD Başkanı, yeni planının ise başarıya ulaşacağını savundu.

Bu arada Başkan Bush, PKK terörü konusunu kastederek, ”Türk ve Irak hükümetleriyle birlikte çalışarak bu iki ülkenin sınırındaki sorunları çözmesine yardım edeceğiz” dedi.

Irak’ta başarısızlık durumunda aşrı dinci radikallerin güç kazanacağını, bölgedeki ılımlı hükümetleri devirme, kaosa yol açma ve petrol gelirlerini amaçları uğruna kullanma yolunda avantaj sağlayacağını anlatan Bush, bunların kabul edilemeyeceğini vurguladı.

Başkan Bush, Irak’ta süren mücadelenin sonucunun, teröre karşı küresel savaşın gidişatını ve Amerikalıların güvenliğinin geleceğini belirleyeceğinisöyledi.

Bush, başta Bağdat’ta olmak üzere güvenliği sağlama amaçlı öncekiçabaların neden başarıya ulaşamadığını anlatırken, yetersiz asker sayısı yüzünden Amerikan ve Irak güçlerinin temizledikleri bölgelerden daha sonra çekilmek zorunda kaldığına ve teröristler ile direnişçilerin buralara geri döndüğüne işaret etti.

Başkan Bush, yeni stratejisi çerçevesinde Bağdat’taki askeri güç düzeyininartırılması sayesinde güvenlik kuvvetlerinin artık temizledikleri bölgelerdençekilmek durumunda kalmayacağını anlattı.

Bush, daha önce siyasi ve mezhepsel nedenlerle girilemeyen Bağdat’ın bazımahallelerine bu defa girileceği konusunda Irak hükümetinden yeşil ışık aldıklarını söyledi.

EĞER IRAK HÜKÜMETİ VERDİĞİ SÖZLERİ TUTMAZSA

Iraklıların, güvenliğin ilerletilmesi görevi için halen yeteri kadar güçlüolmadığını ifade eden Bush, bu yüzden ilave Amerikan askerlerine gerek olduğuna dikkat çekti.

Bush, buna karşılık ABD’nin Irak’taki kararlılığının ucununaçık olmadığını da kaydederek, ”Eğer Irak hükümeti verdiği sözleri tutmazsa hem Amerikan halkının hem de Irak halkının güvenini kaybeder” dedi.Başkan Bush, Irak Başbakanı Nuri el Maliki’nin, güvenlik operasyonlarıyapılırken mezhep ve siyasi görüşlere karşı ayırım yapılmayacağı güvencesi verdiğini belirtti.

‘TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜN KORUNMASINI GEREKTİRİYOR’

Bush, yeni stratejiye karşın Irak’ta intihar saldırılarının, cinayetlerin vebombalı saldırıların hemen sona ermeyeceği uyarısında da bulundu.

“Irak’taki düşmanlarımız, televizyon ekranlarımızın ölüm ve ıstırapgörüntüleriyle dolu olması için elinden geleni yapmayı sürdürecek” diyen Bush, ancak zamanla Bağdat’ta güvenlik durumunun ilerleyeceğini savundu.

Irak’ta başarı için askeri operasyonların yeterli olmadığını anlatan Bush, günlük hayatın iyileştirilmesine yönelik şekilde Iraklılara ekonomik destek sağlayacaklarını da anlattı.

İRAN VE SURİYE’Yİ TEHDİT ETTİ

Bush, “Irak’ta başarı, ülkenin toprak bütünlüğünün de korunmasını ve bölgenin aşırıların tehditlerine karşı istikrara kavuşturulmasını gerektiriyor” diyerek, İran ve Suriye’den terörist ve direnişçilere destek geldiğini savundu ve bu iki ülkeyi suçladı.

Başkan Bush, İran’ın nükleer silah elde etmesini engellemek için diğer ülkelerle çalışacaklarını belirtti.

Bush, “Afganistan’dan Lübnan’a ve Filistin topraklarına uzanan yerlerde milyonlarca insan, artık şiddetten çok sıkıldı ve çocukları için barış ve fırsatdolu bir gelecek istiyor. Bu insanlar şimdi Irak’a bakıyor ve ‘ABD geri çekilip ülkenin geleceğini aşırılara mı bırakacak yoksa Iraklılar ile birlikte mi duracak’ diye merak ediyor” dedi.

Irak’ta başarının hala mümkün olduğunu anlatan Bush, yeni stratejisininbaşarıya ulaşması için Kongreden destek istedi.

Bush, Amerikan halkına hitaben de 2007 yılının daha fazla sabır,fedakarlık ve kararlılık gerektireceğini söyledi, ancak çabalarınboşuna olmadığını kaydetti.Başkan Bush, sözlerine son verirken, “Kazanabiliriz ve kazanacağız” dedi.