Irak’ta her iki taraftan kayıplar sürüyor

Irak'ta saldırılar ve şiddet eylemleri sürerken, Amerikan güçlerinin dün Sünni direnişçilerin kalesi Ramadi'de hava saldırısı düzenlediği bildirildi.

Bu arada, Bağdat ve çevresinde çoğu mezhep ayrılığına dayalı şiddet sonucu vurularak öldürülenlere ait olduğu sanılan yeni cesetler bulundu.İçişleri Bakanlığından bir kaynak, başkentin güneyinde vurularak öldürülmüş 14 kişinin cesedinin bulunduğunu açıkladı. Cesetlerin üzerinde işkence izleri görüldüğü belirtildi.

Aynı kaynak, Bağdat’ın merkezinde bir polis devriyesi yakınında yola yerleştirilen bombanın patlaması sonucu da iki sivilin yaralandığını bildirdi.

Öte yandan, ABD askeri yetkililerinin bugün yaptığı açıklamada, Irak genelinde hafta sonunda çeşitli operasyonlarda 2 Amerikan askerinin öldüğü kaydedildi. Böylece Irak savaşının başladığı Mart 2003’ten bu yana ölen Amerikan askeri sayısı AP ajansına göre 2865’e, bu ay içinde ölenlerin sayısı da 47’ye yükseldi.

Bağdat’ın kuzeyindeki Bakuba kentinde de silahlı kişilerin bir polis yetkilisini şoförüyle birlikte öldürdüğü bildirildi.ABD ordusu adına bu sabah yapılan açıklamada, koalisyon askerlerinin, Şii milislerin kalesi durumundaki Bağdat’ın Sadr semtine son iki gün içinde ikinci kez baskın düzenlediği kaydedilmişti. Baskınla ilgili ölen ya da yaralanan olduğu konusunda bir açıklama yapılmadı.