Irak’ta iskence Saddam’dan kötü

Irak'in Saddam sonrasi ilk basbakani Iyad Allavi, Irak'ta insan haklari felaketi yasandigini söyledi ve Siilerin iskence merkezleri kurdugunu öne sürdü

Ingiltere’de yayimlanan The Observer gazetesine demeç veren eski Basbakan Allavi, “Burada Saddam dönemindekilerin aynisi, hatta daha kötüsü yapiliyor” dedi.

‘Sii ölüm timleri var’
Allavi, “Tam bu nedenlerle Saddam rejimiyle savasmistik, simdi de ayni seyleri görüyoruz” diye konustu. “Irak’ta yasananlarin bir insan haklari ihlali felaketi olarak görülebilecegini” de belirten Allavi, bu durumdan hükümet içindeki Siileri sorumlu tuttu ve “bu kesimin gizli iskence merkezleri ve ölüm timlerinden sorumlu oldugunu” öne sürdü.
Allavi, “Seriata uygun olarak kurulan mahkemelerde insanlarin cezalandirildigi ve bu cezalarin infaz edildigi konusuluyor” ifadesini kullandi.
“Irak’in, bulundugu bölgenin merkezinde” oldugunu söyleyen Allavi, “Eger burada bir seyler yanlis giderse, Avrupa da, ABD de kendini güvende hissedemez” diye konustu.

Saddam yargilaniyor
Öte yandan, Saddam Hüseyin ve 7 yardimcisinin, 1982’de 143 kisinin öldügü Duceil katliamiyla ilgili yargilandigi davanin durusmasina bugün devam edilecek. Irak’ta kurulan özel mahkeme tarafindan yargilanan Saddam ve 7 yardimcisini savunan avukat grubuna, ABD’nin eski Adalet Bakani Ramsey Clark ve Katar’in eski Adalet Bakani Necib El Nauymi de katiliyor.