Irak’ta kaçırılan antrenör ölü bulundu

Irak Bisiklet Milli Takımı Antrenörü Mahoud Ahmed Fulayih'in, Bağdat'ta kaçırıldıktan iki gün sonra ölü bulunduğu bildirildi.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin (TMOK), Irak Olimpiyat Komitesi Genel Sekreteri Hüssein Al-Amidi’den gelen açıklama üzerine yayınladığı basın bülteninde, 48 yaşındaki Fulayih’in, Katar’ın başkenti Doha’da 1-15 Aralık tarihleri arasında yapılan 15. Asya Oyunları’ndan takımıyla birlikte döndükten 3 gün sonra, Bağdat’daki evinden kaçırıldığı, 2 gün sonra da ölü bulunduğu belirtildi.
Fulayih ve 5 Iraklı sporcunun, TMOK, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ve Bisiklet Federasyonu desteğiyle, Asya Oyunları öncesi Konya ve Alanya’da hazırlık kampı yaptığı hatırlatıldı. Irak’ta sporcu ve spor yöneticilerine yönelik saldırıların giderek arttığı vurgulanan basın bülteninde, Irak’taki buna benzer son olaylar şöyle özetlendi:

– Geçen ay Talaba Kulübü ve Irak Futbol Federasyonu üyesi Hadip Majhoul gasp edildi.

– Kasım ayında, Iraklı görme özürlü bir sporcu ve Paralimpik antrenörü kaçırıldı.

– Bir uluslararası futbol hakemi ofisinden çıkarken kaçırıldı ve 200 bin dolar fidye istendi.

– 37 yaşındaki eski voleybolcu Naseer Shamil dükkanında öldürüldü.

– Eylül ayında 22 yaşındaki genç futbolcu ve olimpik takım sporcusu Ghaim Ghudayer silahlı kişilerce kaçırıldı.

– Temmuz ayında Irak futbol antrenörü Arkam Ahmed Salman ve ailesi ölümle tehdit edildi.

– Irak Olimpiyat Komitesi Başkanı Ahmed Al-Hijiya kaçırıldıktan kısa bir süre sonra, içlerinde tekvando ve boks federasyonu başkanlarının da bulunduğu 30 kişi, Bağdat’ta yapılan bir konferans sırasında kaçırıldı. Bu grup hala tutuluyor.

– Güreş antrenörü Bağdat’ta öldürüldü.