Irak’ta kanuna aykırı işler yapılıyor

Yaklaşık dört aydan bu yana hükümetin kurulamadığı ve şiddetin dinmediği Irak'ta, yaklaşık 30 bin kişinin Irak güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığı bildiriliyor.

Birleşmiş Milletler’in Irak’taki İnsan Hakları Bürosu Başkanı Magazzeni Gianni Magazzeni bugün hükümete gönderdiği ve yaptığı yazılı açıklamada, güvenlik güçlerinin çeşitli yasaları ihlal ederek ülke çapında onbinlerce kişiyi gözaltına aldığını kaydetti.

Magazzeni açıklamasında, ”Irak’ta, yasalar açık bir şekilde bir kenara itilerek, binlerce kişi içişleri bakanlığı, yüzlerce kişi de savunma bakanlığına bağlı birimlerce gözaltına alındı” ifadesini kullandı.

Açıklamada ayrıca,Şubat ayı sonu itibariyle ABD liderliğindeki çokuluslu güç tarafından 14 bin 222 kişinin ve Iraklı güvenlik güçlerince de 15 binden fazla kişinin gözaltında tutulduğu belirtildi.

Anayasaya göre sadece Irak Adalet Bakanlığı’nın gözaltı süresinin 72 saati aşmasına izin verebildiğine dikkati çeken Magazzeni, buna karşın çoğu zanlının adalet dışında içişleri ya da savunma gibi diğer bakanlıklara bağlı birimlerin elinde olduğunu vurguladı.

Gözaltı sayısının çok yüksek olduğunu belirten Magazzani “Amerikan yetkililerinden, sözkonusu zanlıların ya mahkemeye çıkartılarak haklarındaki resmi suçlamanın bildirilmesi ya da bu kişilerin serbest bırakılmasını istedik” ifadelerini kullandı.

Gözaltındaki insanların durumu ve ihlaller konusunda endişeleri bulunduğunu dile getiren Magazzeni, ayrıca Irak’ta ölüm timleri ve milis saldırıları konusunda kendilerine sürekli bilgiler geldiğini belirtti. Magazzeni, Irak güvenlik güçlerini de suclayarak,”İşin kötüsü bu olaylara polis ve diğer yetkililerin de karıştığına dair işaretler var” dedi.

Magazzeni, savaşın başlamasından bu yana birçok insanın da öldüğüne deginerek, “Irak gözaltıların dışında sivil ölümleriyle de gündemde. Sadece müdahalenin ilk iki yılında 28.865 sivil insanın yaşamını yitirdiği belirtiliyor. Bunların yüzde 9,3’ü çocuk, yüzde 8,7’isi kadın ve geri kalanı da yetişkin erkekler.” ifadelerine yer verdi.