Irak’ta kimyasal silah kullanilmamis

BAGDAT - Irak'ta bulunan Koalisyon Güçleri Sözcüsü General Donalt Alston, Irak'ta kimsayal silah kullanildigi iddialarini yalanladi.

Yogun güvenlik önlemleri altinda korunan Yesil Bölge’de bulunan konferans salonunda basin karsisina çikan Alston, Irak’ta kolasiyon güçlerinin yapmis oldugu operasyonlar ile ilgili açiklamalarda bulundu.

Son günlerde basinda çikan ABD’nin Irak’ta yaptigi operasyonlar sirasinda kimyasal silah kullanildigi haberlerinin yanlis oldugunu kaydeden Alston, “Koalisyon güçleri daha önce Felluce’de uluslararasi tüzüklere aykiri kimsal fosfor bombalari kullanmadi. Bu haberler asilsiz. Çesitli uzmanlar Irak’a gelerek arastirmalarda bulundular. Ve bir bulguya rastlamadilar. Bu söylentiler bizim Irak’taki durumumuzu degistirmez” dedi.

El Kaide Örgütü ile ilgili bazi ilerlemelerin de saglandigini açiklayan Alston, yakaladiklari önemli kisilerden aldiklari bilgiler sayesinde saldirlarin azaldigi ve bir çok kisinin göz altina alindigini kaydetti.

Irak’ta 18 ilin 14’ünde tamamen güvenligi sagladiklarini da kaydeden Alston, ‘4 ilde olaylar devam ediyor. El Enbar, Neynava, Selahattin ve baskent Bagdat. Buralarda istenilen güvenlik saglanamadi. Bunun için çalismalar devam ediyor. Irak’in güvenlik güçleri sayisi 200 bine ulasti. Bunlarin sayisi arttikça koalisyon güçlerinin yerini alacak. Irak’ta yapilan saldirilarin yüzde 85’i koalisyon güçlerine karsi yapilmakta. Yapilan her 5 saldirdan 1’i de etkili durumda” dedi.