Irak’ta kurban fiyatları el yakıyor

Irak'ta kurbanlık hayvanların fıyatlarının geçen yıla oranla yüzde 100 artması nedeniyle vatandaşların birçoğu bu yıl kurban kesemeyecek.

Iraklılar geçen yıl 100 bin dinara aldıkları koçun fiyatının bu yıl 200 bin dinara çıkmasından şikayetçi.

Kurbanlık koç alan Salim Cabr adlı Iraklı vatandaş, “Uzun bir pazarlık sonucu 200 bin dinara koç aldım. Geçen yıl bu büyüklükteki bir koçu 100 bin dinara almıştım. Fiyatlar çok yüksek. Her sene kurban keserim. Hiç bir yıl bu kadar pahalı gelmedi” şeklinde konuşuyor.

Irak’ta geçtiğimiz yıllarda kurban pazarlarında yaşanan hareketlilik de bu yıl fiyatlar yüzünden yaşanamıyor. Ancak kurban satışlarındaki bu durgunluğu ülkedeki istikrarsızlığa ve şiddet ortamına bağlayanlar da var.

Hayvan piyasasındaki durgunlukla ilgili konuşan Ahmed Veli isimli Iraklı hayvan tüccarı, “Ülkede akaryakıt ve yem fiyatlarının artması, elektrik kesintilerinin had safhaya ulaşması, güvenlikteki istikrarsızlık ve güvenlik güçlerinin özellikle hayvan yetiştiriciliği yapılan kırsal kesimlerde sürdürdükleri operasyonlar hayvan fiyatlarında fahiş artışlara yol açtı” diyerek durumu özetliyor.