Irak’ta öncelik istikrar olmalı

ABD'nin eski Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, ABD'nin Irak'ta istikrar ile demokrasi arasında bir seçim yapması gerektiğini belirterek, demokrasinin bu aşamada ulaşılamaz olduğunu savundu.

Henry Kissinger, Los Angeles Times gazetesinde yayınlanan açıklamalarında, ABD’nin Irak’ta seçim yapmak ve demokrasi kurumları oluşturmak yerine daha sınırlı hedeflere odaklanması gerektiğini savundu. Bu çerçevede, Bağdat’ta “köktendinci bir cihat rejimi”nin kurulmasının engellenmesine ağırlık verilmesini isteyen Kissinger, Irak’ı istikrarlaştırma çabalarına başka ülkelerin de katılması gereğini vurguladı.

Kendisinin Irak işgaline destek verdiğini ve esasen Bush Yönetimini de desteklemeyi sürdürdüğünü belirten Kissinger, buna karşın Irak’ta ilk aşamada güçlü bir Iraklı liderin iktidara getirilmediği, demokrasinin ertelenmediği için yanlışlık yapıldığını söyledi.

Henry Kissinger, bundan sonra atılacak ilk adım olarak, Türkiye, İran ve Suriye dahil olmak üzere uluslararası bir temas grubu oluşturularak Irak’taki çeşitli gruplar arasında istikrarlı bir dengenin kurulmasını önerirken “Uluslar arası konferanstan yana tutum almamın nedeni, birçok ülkenin radikal bir Irak’ın önlenmesinde çıkarı olmasıdır. İran, Irak’ta Taliban’ı istemiyor” diye konuştu.