Irak’ta saldırılar 21 ölü

Irak'ta yeni kurulan Nuri El Maliki hükümetinin ülkenin güneyindeki Basra'da Haziran ayı boyunca olağanüstü hal ilan etmesinin ardından başkent Bağdat ve çevresinde de güvenlik önlemlerini en üst seviyeye çıkardı.

Bölgede 50 bin kişilik Irak birliği ve 7 bin Amerikan askeri görev yapıyor. Zerkavi’nin öldürülmesinden bu yana geçen bir hafta içerisinde düzenlenen 452 operasyonda 104 direnişçinin öldürüldüğü açıklandı.

Önlemlerin arttırılmasıyla bu bölgelerdeki şiddet olaylarında azalma gözlenirken, ülkenin kuzeyinde kanlı saldırılar devam ediyor.

SADDAM’IN DOĞUM YERİ TİKRİT’TE SABAH NAMAZI SIRASINDA CAMİ BASKINI : 4 ÖLÜ

Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in doğum yeri Tikrit yakınlarında bir Sünni camiini sabah namazı vaktinde basan silahlı kişiler 4 kişiyi öldürdü, 20 kişiyi yaraladı. Görgü tanıkları, üç araçla gelen saldırganları yüzlerini maskelerle gizledikleri bilgisini verdi.

Polis yetkilisi Luay Muhammet, Tikrit yakınlarındaki Alam kasabasında Müslim bin Akil camiine saat 05.00 sularında gerçekleştirilen saldırıdan sonra olay yerinde TNT tipi patlayıcının da bulunduğu bilgisini verdi.

Sünni ve Şii camilerinin hedef alınması, ülkede mezhep çatışmasının alevlenmesi endişesini doğuruyor.

BAKUBA’DA Şİİ İŞÇİLER KURŞUNA DİZİLDİ : 10 ÖLÜ

Bağdat’ın 65 kilometre kuzeydoğusundaki Bakuba’da bir işçi minübüsünü durduran silahlı kişiler, 10 kişiyi öldürdü. Polis kaynaklarının verdiği bilgiye göre, durdurdukları minibüsteki Şii işçileri dışarı çıkaran saldırganlar, bu kişileri kurşuna dizdi.

Yaşları 20 ile 45 arasında değişen 9 işçiyi taşıyan minübüsün kentin merkezinden, sanayi bölgesine gitmekte olduğu bildirildi. Saldırıda, işçilerle birlikte minibüsün şoförü de katledildi.

Bağdat’ın kuzeyindeki Diyala eyaletinin başkenti Bakuba’da benzer saldırılar sık sık düzenleniyor. Kentteki petrol dolum tesisilerinin güvenliğinden sorumlu polis yetkilisi Yarbay Ali Şakir Mahmud da silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Bakuba’nın kuzeyindeki Kara Taba kasabasında bir mezarlıkta patlayan bomba 2 sivilin ağır yaralanmasına neden oldu. Mezarlıktaki iki bombanın da patlamadan önce etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Irak’taki El Kaide örgütünün lideri Ebu Musab El Zerkavi de geçen hafta Bakuba yakınlarında düzenlenen hava saldırısında öldürülmüştü

TÜRKMEN KENTİ TEL AFER’DE BOMBALI SALDIRILAR: 5 ASKER ÖLDÜ

Türkmen kenti Tel Afer’de askerî devriyeleri hedef alan bombalı saldırılarda 5 Irak askeri öldü, 6’sı da yaralandı. Polis, saldırıların yol kenarına yerleştirilen 3 bombayla birbiri ardına düzenlendiğini kaydetti.

İlk saldırıda 4 asker ölürken, içinde bulundukları araç tamamen tahrip oldu. İkinci bomba ise diğer askerlerin olay yerine gelmesinin ardından patlatıldı. Üçüncü saldırıda da başka bir askerî araç hedef alındı.

Bağdat’ın 420 kilometre kuzeybatısındaki kentte, Irak Ordusu ABD askerlerinin desteğiyle kentte sık aralıklarla operasyonlar düzenliyor.

Öte yandan Bağdat’ın 250 kilometre kuzeyindeki Kerkük yakınlarındaki Havice kentinde de bir Irak askeri silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

IRAK’TAKİ AMERİKAN GÜÇLERİNİN KAYBI 2 BİN 500’E ULAŞTI

ABD Savunma Bakanlığı, Irak’ta işgalin başladığı 2003 yılının Mart ayından bu yana ölen Amerikan askerlerinin sayısının 2 bin 500’e ulaştığını açıkladı. Açıklama, Temsilciler Meclisi’nin Irak savaşını tartışacağı toplantıdan birkaç saat önce yapıldı. Amerikan haklkının ABD Başkanı George Bush’a verdiği destek, Irak’taki asker kayıpları ve petrol fiyatlarının artması nedeniyle dibe vurmuştu.

Bush, ülke içinden ve dışından gelen baskılara rağmen askerlerin Irak’tan çekilmesi için takvim açıklamaya yanaşmıyor. Irak’ın Sünni Devlet Başkan Yardımcısı Tarık el Haşimi’nin önceki gün Bağdat’a gelen ABD Başkanı George Bush’tan yabancı askerlerin ülkeden çekilmesi için takvim belirlemesini istediği açıklandı.

Aynı süre içerisinde 113 İngiliz askeriyle birlikte çokuluslu güce destek veren diğer ülkelerden de 113 asker Irak’ta hayatını kaybetti.

İşgalden bu yana meydana gelen şiddet olaylarında ölen Iraklıların sayısı ise on binlerle ifade ediliyor.

ZERKAVİ “ABD İLE İRAN ARASINDA SAVAŞ ÇIKARMAK İSTEMİŞ”

Irak hükümeti Ebu Musab Zerkavi’nin Amerikalılarla Iraklı Şii müttefikleri arasındaki ilişkiyi bozarak bir ABD-İran savaşı çıkarmayı planladığını öne sürdü.

Irak Başbakanı Nuri el Maliki’nin makamından yapılan yazılı açıklamada, Zerkavi’nin öldürüldüğü evde Irak El Kaide örgütü ile devrik lider Saddam Hüseyin’e bağlı bazı gruplar arasındaki işbirliğini yansıtan belgeler bulunduğu bildirildi.

Başbakanlık tarafından Irak El Kaide’ye ait olduğu açıklanan ancak doğruluğu kanıtlanmayan belgelerde, direniş gruplarının yeni mensuplar bulma noktasında başarılı olamadığı belirtiliyor ve taktik değiştirmeleri tavsiyesinde bulunuluyor. Söz konusu belgelerde Amerikalılar ile Iraklı Şiiler arasında gerilimin tırmandırılmasına yönelik çaba sarfedilmesi gerektiğine dikkat çekiliyor ve bu sayede Şiilerle Amerikalılar arasındaki işbirliğinin zayıflayacağı belirtiliyor. Belgelerde en iyi çözümün Amerika’yı bir başka ülke ile savaşmaya itmek olduğu, bunun birçok fayda sağlayacağı ifade ediliyor.

Ele geçirilen belgeler arasında El Kaide ağını ve örgüt liderlerinin yerlerini gösteren belgeler bulunuyor.

Öte yandan, örgütünün yeni liderinin gerçek isminin Ebu Eyyub El Masri olduğu ifade edildi. Irak’taki ABD güçlerinin sözcüsü Tümgeneral William Caldwell, “Ebu Hamza El Muhacir’in gerçekte Ebu Eyyub El Masri olduğunu düşünüyoruz. Bu isimler muhtemelen aynı kişiye ait” dedi. Amerikan Ordusu, El Masri’nin bir fotoğrafını da yayımladı.