Irak’ta şiddeti bitirecek formül

Irak ziyaretine bugün başlayan Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, ABD'nin Irak'tan çekilme takvimi açıklamasının, bu ülkede şiddeti azaltacağını söyledi.

Muallim ve Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, yaptıkları görüşmenin ardından düzenledikleri basın toplantısında, ”iki ülkenin 1982 yılında kesilen diplomatik ilişkilerinin yeniden kurulması üzerinde durduklarını” belirttiler, ancak bu konuda bir mutabakata varıp varamadıklarını açıklamadılar. Muallim basın toplantısında, ABD güçlerinin Irak’tan çekilmesi tartışmalarına değinerek, ABD askerlerinin çekilmesine ilişkin bir takvim açıklanmasının, şiddeti azaltacağı gibi, ülkede güvenliği pekiştireceğini savundu.

Iraklılara da mezhep çatışmasını ve etnik çatışmayı durdurmaları çağrısı yapan Muallim, ”Suriye’nin Irak’ta düzenlenmiş olan veya düzenlenmekte olan her tür terör eylemini kınadığını bir kez daha yinelemek istediğini” belirtti. Bu tür eylemlerin Irak halkına zarar verdiğini belirten Muallim, Iraklılara, ”birliğinizi koruyun” çağrısı yaptı.