Irak’ta şiddetin hafta sonu bilançosu ağır oldu: 250 ölü

Irak'ta hafta sonu düzenlenen saldırılarda en az 250 kişi, hayatını kaybetti.

En büyük kayıp Kerkük yakınlarındaki Şii Türkmenlerin yaşadığı Tuzhurmatu’da oldu. Bölgede düzenlenen intihar saldırısında 150 kişi öldü.

Kerkük’te referandum için bu ay yapılması öngörülen nüfus sayımı öncesinde şiddetin tırmanmasında, tıkanan siyasi sürecin etkisi büyük.

Kerkük’e 130 kilometre uzaklıktaki Amirli köyündeki saldırı cumartesi sabah saatlerinde düzenlendi.

Tuzhurmatuya bağlı Şii Türkmenlerin yaşadığı köydeki saldırı, pazar yerine bırakılan bomba yüklü aracın havaya uçmasıyla gerçekleşti.

Saldırılar Irak’ta siyasi sürecin tıkandığı, Petrol Yasası’nın ve Kerkük’te referandum konusunun tartışıldığı bir zamana rastladı.

Irak’ta Sünni ulusal uzlaşma cephesi çatırdıyor. Cephenin üç unsurundan biri, direnişe dönmeyi tartışıyor. Şii Mukteda El Sadr ve kuzeydeki Kürt gruplar kabinedeki Petrol Yasası’na karşı çıkıyor.

Yeni bir Şii-Kürt ittifakından söz ediliyor ve ülkede ABD’nin desteklediği siyasi süreç bir açmaza sürükleniyor.

Irak Anayasası’nın 140’ıncı maddesine göre Kerkük’te bu yıl yapılması öngörülen referandum için nüfus sayımının da bu ay yapılması gündemde. Kürtlerin bastırmasına Arapların ve Türkmenlerin itirazı var.

Tam da bu ortamda Kerkük civarında yoğunlaşan bir şiddet dalgası var.

Irak’taki Amerikan güçlerinin komutanı General Petreus’a göre bu saldırıların bir başka amacı var: Eylül ayında Amerikan Kongresi’ne sunulacak Irak raporu. Petreus, Sünni direnişinin bu raporu etkilemek için bu dönemde ses getirecek büyük saldırılar peşinde olduğunu savundu.

Raporu Petreyus, ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Ryan Crocker ile birlikte yazacak.

Referandum ertelenebilir mi?

Kerkük’te yıl sonuna kadar referanduma gidilmesi gerekiyor, ancak bölgede tam anlamıyla belirsizlik hakim. Kerkük’e Saddam döneminde getirilen Araplar dönüş formlarını imzalamıyor, temmuz ayı için planlanan nüfus sayımının yapılıp yapılmayacağı da hala kesinlik kazanmadı.

Irak’taki güç kavgasının odağındaki Kerkük, geleceğini arıyor. Yıl sonu için planlanan referandum yapılacak mı? Hem ABD, hem de Irak’tan “referandum ertelenebilir” sesleri yükseliyor.

El Duri: “Amerikalılar yeniliyor”

Bu arada Saddam Hüseyin döneminin firardaki en üst düzey ismi, İzzet İbrahim El Duri’nin yeni bir ses kaydı yayınlandı. El Duri kayıtta, “Amerikalılar yeniliyor, son yabancı asker gidinceye kadar savaşacağız” diyor.

Associated Press ajansının ele geçirdiği kasetin El Duri tarafından doldurulup doldurulmadığı bağımsız kaynaklarca doğrulanamadı.

Ancak El Duri’nin sesini tanıyan bazı Iraklılar, kasetteki sesin ona ait olduğuna inandıklarını söyledi.

El Duri yabancı güçlerin koşulsuz çekilmeleri, ırak halkına karşı işledikleri suçların sorumluluğunu kabul ekmeleri ve işgalden kaynaklanan bütün kayıpların tazmin etmeleri durumunda direnişe son vereceklerini belirtti. El Duri kayıtta Saddam Hüseyin’den “şehit” diye bahsetti.

Mukteda El Sadr İran’a mı döndü?

Amerikan ordusu da radikal Şii lideri Mukteda El Sadr’ın İran’a döndüğünü ileri sürdü. Amerikalı askeri kaynaklar, El Sadr’ın gidiş sebebine ilişkin yorum yapmazken, yandaşları iddiayı reddetti.

El Sadr, ABD’nin Büyük Bağdat Operasyonu’nun başladığı şubat ayında da ortadan kaybolmuş, 25 Mayıs’ta Necef’te kameraların karşısına çıkmıştı.

El Sadr nereye gittiğini hiç söylemedi, ABD o zaman da “İran’daydı” demişti. Irak’ın korkulan Mehdi ordusunun lideri olan El Sadr benzer Şii milis gruplarını desteklemekle suçluyor.

El Sadr’ın partisi ise Irak Başbakanı Nuri El Maliki’den desteğini çekmiş durumda. Bun kararda Petrol Yasası ve El Maliki’nin ABD askerleri için çekilme takvimini reddetmesi etkili oldu.

CNN TÜRK