‘Irak’ta terörü önlediniz’

Türkiye'nin girişimi şiddetin önünü kesti.

Irak Başbakanı Caferi, Ankara’nın seçimleri boykot etmeye hazırlanan Sünni liderleri Türkiye’ye davet edip, seçimlere katılmaları konusunda ikna ettiğini hatırlatarak, “Bu sayede Irak’ta yaşanan terör ve şiddet olaylarının daha da artması önlendi” diye konuştu.
Irak Başbakanı İbrahim Caferi, Cumhurbaşkanı Talabani’nin ‘yetkisi yok’ açıklamasıyla bir anda dünya gündemine gelen Türkiye ziyaretini tamamlayarak dün ülkesine döndü. Caferi’nin “Sünnileri ikna edip seçimlere girmelerini sağladığınız için teşekkür ederim. Terör ve şiddet olaylarının daha da artamlasını önlediniz” dediği de öğrenildi. Esenboğa havaalanında Ankara Vali Yardımcısı Hayati Soylu tarafından uğurlanan Caferi, Talabani’nin eleştirilerinin hatırlatılması üzerine ziyaretiyle Türkiye ile Irak arasındaki bağların daha da güçlendiğini belirterek, Ankara’ya ”hukuka uygun yasal bir ziyaret” yaptığını ve sonuçlarından memnun olduğunu kaydetti.

KÜRT – Şİİ ÇEKİŞMESİ VAR

Öte yandan Caferi’nin, Başbakan Erdoğan ile yaptığı görüşmede de Talabani’nin yazılı açıklamasını eleştirdiği ve açıklamanın Talabani’nin yetkisi dışında olduğunu belirttiği öğrenildi. Bir yetkili de icra makamının Caferi olduğunu anımsattı ve “Caferi’nin yetkilerinin alınması söz konusu değil” dedi. Irak’ta icra makamının Başbakanlık olduğunu ve Caferi’nin Cumhurbaşkanı’ndan daha etkili bir pozisyonda bulunduğunu belirten kaynaklar, Talabani’nin, Türkiye’nin Şiilerle yakınlaşmasını istemeyen grupların sözcülüğünü yaptığını belirtti. Talabani’nin açıklamasıyla, Caferi’nin yetkilerinin alınmadığı belirtilirken, Kürt-Şii çekişmesinin derinleştiğine dikkat çekildi. Yetkili, Kürtlerin aslında Irak’ta cumhurbaşkanlığı makamının sembolik yetkilere sahip olmasından rahatsızlık duyduğunu, bu nedenle başbakanı yıpratma eğiliminde oldukları görüşünü savunuyorlar. Kürtlerin gereksiz bir çabaya giriştiğine işaret eden yetkililere göre, genel anlamda Türkiye’nin tezlerine daha yakın söylemlerde bulunan Caferi’nin Türkiye’ye gelme nedeniyse, Türkiye ile işbirliği içinde olup, kendi konumunu güçlendirme kaygısını içeriyor.

SÜNNİLER İÇİN TEŞEKKÜR

Caferi’nin görüşmelerinde Türkiye’nin Irak’ın demokratik yapısına yaptığı katkılardan dolayı teşekkür ettiği öğrenildi. Caferi’nin seçimleri boykot etmek isteyen Sünnileri, Türkiye’ye davet ederek seçimlere girme kararının verilmesi sayesinde şiddetin de azaldığını dile getirdi. Caferi Başbakan Erdoğan’a “Sünnilerle yaptığınız görüşme sayesinde seçimlere girdiler. Böyleçe Sünnilerin tamamen yeraltı faaliyetlerine kaymaları önlendi. Böylece şu anda Irak’ta yaşanan terör ve şiddet olaylarının daha da artması önlendi.

Çünkü Sünnilerin seçime girmelerini radikal terör örgütleri de istemiyordu, bunun önüne geçtiniz” dediği öğrenildi. Caferi, önümüzdeki günlerde her alandan geniş katılımlı bir hükümetin de kurulacağını aktardığı belirtildi.

Caferi’yle hem siyaset hem ticaret

Irak Başbakanı Caferi’nin ziyaretinde, ticari temaslar da yapıldı. Erdoğan-Caferi görüşmesin iki ülke arasındaki enerji ve petrol ile ödemelerde yaşanan sorunlar da ele alındı. Türk şirketlerin alacağı olan 1 milyar doların ödenmesi istendi. Cafer yeni hükümeti kurulduktan sonra konuyla daha yoğun bir şekilde ilgileneceğini söyledi. Ayrıca iki ülke arasında Türkiye’den yapılacak ihracatın çeşitlendirilmesi de görüşüldü. Görüşmede Türkiye’nin üzerinde hassasiyetle durduğu Kerkük-Yumurtalık Boru hattı da ele alındı. Terör olayları, saldırı ve sabotajlar nedeniyle zarar gören boru hattına alternatif yeni bir hat kurulması da gündeme geldi. Caferi, ekonomik girişimlerin yeni hükümetin kurulmasından sonra ele ele alınmasını istedi.

Güler: Irak Türk elektriğine talip

Enerji Bakanı Hilmi Güler, Irak’ın elektrik ihtiyacının karşılanması için Irak’ta santral yatırımı yapabileceklerini söyledi. Güler, “Bir süredir enerji konusunda önemli kararlar alınıyor. Biz Irak’a zor günlerinde elektrik verdik. Vermeye devam ediyoruz. Bu miktarı artıracağız” dedi. Güler, Türkiye’ye gelen Irak heyetinin Türkiye’den daha fazla elektrik enerjisi talep ettiğini kaydederken, Türkiye’nin Irak’a elektrik satışı için mevzuat değişiği yapması gerektiğini söyledi. Güler, “Irak’a ihracatı 1000 MW’a çıkarmak istiyoruz ancak Irak’ın elektrik talebi bundan daha fazla” dedi.

ABD Senatosu’na Erdoğan gibi uyarı

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü John Negroponte, Kongre’de yaptığı konuşmada Irak’ta son günlerde meydana gelen mezhepler arası çatışmaların bir iç savaş ve kaos ortamına dönüşmesi durumunda, bütün Ortadoğu’yu kapsayacak geniş bir çatışma çıkabileceği ve tüm dünyanın bundan etkileneceği uyarısında bulundu.

Suudi Arabistan ve Ürdün’ün, Irak’taki Sünni Arapları desteklediğini, İran’ın ise ‘aşırılık eğilimli (Şii) unsurlarla’ bağlantısı bulunduğunu kaydeden Negroponte, komşu ülkelerin başta müdahalede isteksiz olsalar da bu yola sapabileceklerini söyledi. Negroponte, buna karşılık, Irak’ta güvenlik ve siyaset alanında ilerlemeler de olduğunu ifade ederek, ”Bu gelişmeleri daha da ileriye götürebilirsek Irak’ta kazanabiliriz” dedi. Başkan Bush ‘Irak’ta kazanacağız” ifadesini kullanmasına karşılık Negroponte’nin sadece ”Irak’ta kazanabiliriz” demesi, dikkat çekti.