Irak’ta tutuklu merkezlerinde işkence

Irak'ta Şiilerin kontrolündeki İçişleri Bakanlığı'na ait 6 gözaltı merkezinde daha işkence yapıldığına dair kanıtların bulunduğu bildirildi.

O tarihten bu yana ABD ve Iraklı müfettişlerin en az 6 tutuklu merkezinde inceleme yaptıkları ve bu merkezlerin tamamında işkence yapıldığına dair kanıt buldukları bildirildi.

The Washington Post gazetesindeki habere göre, teftişe katılan ABD’li ve Iraklı iki yetkili “Şubat ayından beri inceledikleri bütün gözaltı merkezlerinde mahkumlara kötü muamele yapıldığını” belirtti. Gazeteye göre, ABD askeri yetkilileri de 2 tutuklu merkezinde ciddi işkence kanıtlarının bulunduğunu doğruladı. Ancak gazete, ABD askerlerinin bu kez kötü muameleye uğramış mahkumları kurtarmadığına dikkat çekti. İncelemelere katılan ABD’li yetkililerden biri, işkence ve kötü muameleleri anlatırken, mahkumların “ayak, bacak ve kollarındaki çok sayıda çürüklerden” bahsetti. “Bazı mahkumların sırtlarında kemerle kırbaçlandıklarına dair izler bulunduğunu” da kaydeden yetkili, “kiminin de omzunun çıkmış, el ve parmaklarından sorunlu halde olduğunu” ifade etti.

Ancak gazete, ABD askerlerinin bu mahkumları, gözaltı merkezlerinden kurtarmadığı, sadece çok ciddi durumdakileri tıbbi yardım amacıyla çıkardığını” yazdı. İki tutuklu merkezinde ise aşırı kalabalığı hafifletmek amacıyla mahkumların azaltıldığı kaydedildi. Diğer mahkumlar ise işkenceye uğradıkları yerlerde bırakıldı. Gazete, işkence gören mahkumların oldukları yerlerde bırakılmasının, gördükleri işkencenin daha da artması yönünde endişeler oluşturduğunu belirtti.

Irak’ta Şiilerin kontrolündeki İçişleri Bakanlığı’na ait gözaltı ve tutuklu merkezlerinde işkenceye uğrayan mahkumların bulunduğunun ortaya çıkması özellikle ülkedeki Sünnileri ayağa kaldırmıştı. Bazı Sünni liderler bakanlık bünyesinde kurulan gizli ölüm timlerinin Sünnilere karşı suikastler düzenlediğini iddia etmişti. Bakanlık ise iddiaları reddetmişti.