Irak’ta yeni Kerbelalar yaşatmayın!

Halkalı'daki Aşura Matemi'ne katılan TBMM Başkanı Bülent Arınç, Türkiye'de uzun yıllardan beri Aşure törenleri yapıldığını ve bu sayede Ehli Beyt mazlumlarının anıldığını söyledi.

Yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı ve Kerbela’da Hz. Hüseyin ve 72 kişinin şehit edilmesinin 1367. yıldönümü nedeniyle Halkalı’da anma töreni düzenlendi. Katılanlar hitap eden Bülent Arınç, Hz. Hüseyin’in Hz. Peygamberin torunu olduğunu dile getirerek, Hz. Hüseyin’in ölümünün zulme başkaldırı olduğunu ifade etti. Uzun yıllar aşura törenleriyle Kerbela’da şehit edilen Ehli Beyt dostlarının anıldığını belirten Arınç, ortaya konan mesajın iyi anlaşılması gerektiğine işaret etti. Arınç, “Bu mesajı iyi anlamak lazım. Diyorlar ki; biz bir arada yaşıyoruz. Burada mazlumların sesi Müslümanların kardeşliği var. Bizler Hz. Peygamberin kutlu mesajını duyduğumuzdan beri kardeşiz. Irak’ta mezhep çatışması çıkarmak isteyenlere bu tören çok iyi bir cevaptır. Burada Şii, Sünni ve Alevi birarada bulunuyor. Irak’ta yeni Kerbelalar yaşatmayın! ” diye konuştu.

Arınç konuşmasında ayrıca, Aşura törenlerinde Kızılay’a kan bağışı yapılmasını da takdir ettiğini söyledi. Arınç, “Kerbela’da şehit edilenleri anmak, insanları insanları kurtarmakla olur. Bugün İslam coğrafyasında her yer Kerbela oldu. Dünyada zulüm ve savaşların bitmesi için çaba sarfedin. Bu sayede Hz. Hüseyin daha iyi anlaşılabilir. Gözyaşları bir daha Kerbela olmaması içindir. Allah bu ümmete bir daha Kerbela acısı yaşatmasın! ” ifadelerini kullandı.

Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Akgündüz de, Kerbela olayının Peygamber Çiçeği’nin solduğu gün olduğunu söyleyerek, bu günün bayram günü olamayacağını ifade etti. Akgündüz, 30 bin Yezid’in mızrak ve okları ile Hz. Hüseyin ve beraberindekileri şehit ettiğini ve bu 72 kişinin zalimlere ve ölüme direnenler olduğunu söyledi.

Konuşmasında güncel konulara da değinen Akgündüz, Türkiye’nin AB’ye girişinde yararların yanında zararların da olduğunu ifade etti. Akgündüz, Irak’taki gelişmeleri ilişkin olarak da, “Biz Irak’ta daimi ihtilafın ortadan kalkmasını ve toprak bütünlüğünün korunmasını istiyoruz. Oradaki sorun, Şiiler, Sünniler değil, İngiltere, ABD ve İsrail’in soktuğu fitnelerdir.” şeklinde konuştu.

Konuşmasında Bülent Arınç’a hitaben bazı camilerin müştemilatlarıyla beraber kendilerinden alınmasıyla ilgili Meclis’te bir kanun tasarısı bulunduğunu söyleyen Özgündüz, “Bizim yaptırdığımız camiler ve müştemilatın bizden alınmasıyla ilgili sayın Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu kanun teklifi sunmuş, sayın Arınç sizin olduğunuz Meclis’den bu kanunun geçmeyeceğine inanıyoruz. ” ifadelerini kullandı.

Bülent Arınç ve Özgündüz’ün konuşmalarının ardından alanda toplananlar “Lebbeyk ya Hüseyin,” şeklinde slogan attı. Törende, Hz. Hüseyin ve72 kişinin şehit edilmesi tiyatro gösterisiyle anlatıldı. Gösteri sırasında Hz. Ali’nin “Zülfikar” isimli çift başlı kılıcı, bağlanan iplerle tören alanının üst kısmına çekildi. Tören alanında bulunan kadınların tiyatroyu gözyaşlarıyla takip etmesi dikkat çekti. Töreni çok sayıda basın mensubu takip ederken, Yabancı kuruluşlardan gelen basın mensuplarının da töreni takip etmesi dikkat çekti.