Irak’ta ‘Youtube’ meydan savaşları!

Irak'taki Amerikan askerlerinin rutin görevleri sırasında kamera ve cep telefonlarıyla görüntüleri internetteki web sitelerinde yayınlamaları bir gelenek halini aldı.

Rutin devriye görevine çıkarken bile dijital kameralarını yanlarına alan, çoğu günlük yaşamı çekerken bazılarının bir saldırı ya da patlama anını çekmeyi başardığı Amerikan askerleri, bu ham görüntüleri YouTube, IFilm, Liveleak.com, Military.com, GreenMarines.com gibi internet sitelerinde yayınlıyorlar.
Herkesin çektiği görüntüleri yayınlayabildiği internet sitesinin adıyla ”YouTube Savaşı” olarak da adlandırılmaya başlanan, Irak savaşının korkunç yüzünü gözler önüne seren bu görüntüler, askerlerin aileleri tarafından da defalarca izleniyor.
New York Kent Üniversitesi Basın Yayın bölümünden Doçent Jeff Jarvis, bu görüntülerin savaşın korkunç yüzünü sıradan insanlara göstermesi açısından önemli olduğunu düşündüğünü belirterek, ”Ancak bence asıl tehlike, korku ve şiddet sahnelerinin bağımlısı olmamız. Bunu sineye çekemeyiz, ancak bundan kaçamayız da…” diye konuştu.
Irak’taki Amerikan askerlerinin giderek artan şekilde çektikleri görüntüleri internet sitelerinde yayınlamaları konusunda Pentagon’un özel bir siyaseti olmadığı belirtiliyor.