Irak’taki ABD askerleri çekilmeden yana

Yapılan bir kamuyou araştırması, Irak'ta görev yapan ABD askerlerinin yüzde 72'sinin, bir yıl içinde bu ülkeden çekilme yanlısı olduğunu ortaya çıkardı.

ABD’li araştırma kuruluşu Zogby tarafından, Irak’taki 944 ABD askeriyle 18 Ocak-14 Şubat tarihleri arasında yapılan kamuoyu araştırmasına göre, askerlerin yüzde 23’ü “ihtiyaç duyulduğu sürece Irak’ta kalınmasından” yana. Irak’tan bir yıl içinde çekilmeyi isteyen ABD askerlerinin yüzde 22’sinin 6 ay içinde, yüzde 29’unun “hemen” çekilme yanlısı olduğunu ortaya koyan ankete göre yüzde 21’lik kesim ise 6 ila 12 ay içinde Irak’tan çekilmek istiyor.

Ankete katılan Amerikan askerlerinin yüzde 42’si ABD’nin Irak’taki misyonu hakkında net bir fikri olmadığını ya da hiç fikri olmadığını belirtirken yüzde 58’i net düşüncesi olduğunu kaydetti.

Askerlerin yüzde 85’i savaşın “ana nedeni” olarak “11 Eylül saldırısında Saddam’ın rolünün karşılık vermeyi” gösterirken, yüzde 93’ü savaşın nedeni olarak kitle imha silahlarının yok edilmesi olduğunu düşünmediğini belirtti. Askerlerin yüzde 80’i koalisyon güçlerine yönelik saldırılardan dolayı bütün Iraklılarla ilgili “olumsuz” bir düşünceye sahip olmadığını ifade etti.

Cato Enstitüsü dış ilişkiler uzmanı Justin Logan, anketle ilgili değerlendirmesinde, ortaya çıkan tablonun “endişe verici olduğunu” belirterek, bunu, Bush yönetimi ve Irak’taki askerlerin savaşın hedefi ve gidişatı konusunda farklı düşündüklerinin bir göstergesi olarak yorumladı.

Lexington Enstitüsü’nden askeri uzman Loren Thompson da Irak’tan çekilme yanlısı askerlerin “kendi güvenliklerinden endişe duyuyor olabileceklerini ya da Irak’ta operasyonlar düzenleme fikrine karşı olabileceklerini” belirtti.