Irak’tan çekilme hesapları

ABD yönetimi Irak konusunda izlenecek tavrı tartışırken, ordunun Orta Doğu'daki en üst düzey komutanı Orgeneral John Abizaidç ekilme senaryolarını eleştirdi.

ABD yönetimi Irak konusunda izlenecek tavrı tartışırken, ordunun Orta Doğu’daki en üst düzey komutanı Orgeneral John Abizaid, Irak’tan çekilme yönünde bir takvim oluşturulmasının uzun vadede ülkedeki istikrara zarar verebileceğini söyledi.

Orgeneral John Abizaid, ABD’nin Irak politikası hakkında değerlendirmelerde bulunan Senato Silahlı kuvvetler Komisyonu’na verdiği ifadede, “Mevcut koşullar altında, askerlerin geri çekilmesini tavsiye etmem” dedi.

Orgeneral Abizaid, ABD’nin Irak’a daha fazla asker göndermesine de gerek olmadığını da belirtti.

Abizaid, sabit bir takvim oluşturulmasının da askeri komutanların ABD’den Irak kuvvetlerine yetki devrini ne zaman ve nasıl yapacaklarına karar vermelerine mani olacağını savundu.

Çözüm için süre dar

Irak’ta mezheplerarası gerginliğin tehlikeli boyutlara vardığını kabul eden Abizaid, tırmanan gerginliğe bir son verilmemesi halinde, Irak’ın dört ila altı ay içinde bir iç savaşa sürükleneceğini söyledi.

Abizaid, son günlerde çözüm arayışları kapsamında, en sık gündeme gelen üç seçeneğin de aleyhinde konuştu.

Bunlar dört ila altı ay içinde aşamalı bir şekilmeye başlanması, asker sayısının yüklü miktarda takviye edilmesi veya ülkenin mezhepler arasında bölünmesiydi.

Bunlar yerine Bağdat yönetiminin Şii silahlı militanları silahsızlandırmak için bir an evvel harekete geçmesi ihtiyacını vurgulayan Abizaid, mezhep çatışmalarına yanıtın Amerikan askerlerinde aranmaması gerektiğini belirtti.

Orgeneral Abizaid, tüm sorunlara rağmen Irak’ın güvenli ve istikrarlı bir ülke olacağına dair iyimserliğini koruduğunu söyledi.

Orgeneral John Abizaid’in açıklamaları, Başkan Bush’un Irak politikasını değiştirmesi için yoğun baskı altında olduğu bir döneme rastladı.

Irak politikası, Bush’un Cumhuriyetçi Partisi’nin Kongre seçimlerinde aldığı ağır yenilginin başlıca nedenlerinden biri olarak gösteriliyor.

Demokrat Parti’nin önde gelen bazı isimleri, Başkan Bush’un Irak’taki askerleri geri çekmesi için baskı yapıyor.

Irak’ta izlenecek stratejiler hakkında değerlendirmelerde bulunan Irak Çalışma Grubu’nun önümüzdeki günlerde raporunu yayımlaması bekleniyor.

ABD’nin Irak’ta 144 bin askeri bulunuyor.

ABD İran ile görüşmeye prensipte hazır

Senato Silahlı Kuvvetler Komisyonu’na bilgi veren üst düzey bir dışişleri yetkilisi ise, yönetimin Irak’taki İran faaliyetleri konusunu görüşmeye prensipte hazır olduğunu söyledi.

Senaryolar arasında aşamalı çekilme de, yüklü takviye de var

ABD Dışişleri’nin Irak siyasetinin koordinasyonundan sorumlu olan büyükelçi David Satterfield, böylesi bir doğrudan görüşmenin zamanlaması konusundaki değerlendirmelerin sürdüğünü belirtti.

ABD Başkanı Bush ise son günlerdeki açıklamalarında görüşme ihtimaline mesafeli durmuştu.

ABD’nin 1979’dan bu yana diplomatik ilişkisi bulunmayan İran ile ‘Irak’ gündemiyle masaya oturması daha önce de gündeme gelmiş, ancak girişimler hayata geçirilmemişti.

Büyükelçi Satterfield ayrıca, aşamalı çekilme senaryolarına bunun ‘ABD’nin desteğini çektiği’ yorumlarına yol açacağı gerekçesiyle karşı çıktı.

Abizaid gibi Satterfield de ülkenin bölünmesinden söz edenlerin savlarını reddetti, bunun çok kan dökülmesine ve zorunlu göçe yol açacağını belirterek bu senrayonun Bush yönetimi için “bütünüyle kabul edilemez’ olduğunu savundu.