İran 9 Iraklı sınır görevlisinin gözaltına alındığı haberlerini yalanladı

Iraklı yetkililer, İran'ı cumartesi günü Basra'da yaşanan olay sonrası 9 sınır görevlisini gözaltına almakla suçlarken, İran tarafı böyle bir olayın yaşanmadığını açıkladı.

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ise, İran’dan gözaltına alınan Iraklı esirleri geri vermesini istedi. İran’ın Bağdat Büyükelçisi ile biraraya gelen Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari’nin, cumartesi günü Basra Körfezi’nde yaşanan çatışma sonrası İran sahil güvenlik güçlerince esir alınan 9 sınır güvenlik görevlisinin serbest bırakılmasını istediği bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü yaptığı açıklamada, 8 sınır koruması ile bir güvenlik yetkilisinin İran sahil güvenlik ekiplerince gözaltına alındığı hatırlatılarak görüşmenin bu olayı konuşmak için yapıldığı kaydedildi.

Irak’ın güneyindeki Basra kentinde bulunan Şatt’ül-Arap nehrinde İran’a petrol kaçıran bir teknenin Irak sahil güçleri tarafından farkedilmesiyle İran sahil güvenlik güçlerinin olay yerine gelerek Iraklı sınır görevlilerine ateş açtığı ve yaşanan çatışma sonrası 1 Iraklının öldüğü kaydedilmişti.