İran ABD ile üst düzey görüşmeye hazır

İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, ABD ile Irak'ın güvenliği konusunda üst düzey görüşmeler yapılmasını değerlendirmeye hazır olduklarını söyledi.

Resmi İran haber ajansı İRNA’nın duyurduğuna göre, Mutteki, kabine toplantısından sonra yaptığı açıklamada, “İran ile ABD arasında Irak konusunda dışişleri bakan yardımcıları düzeyinde görüşmeler yapılmasının değerlendirilebileceğini” kaydetti.

Mutteki, Irak konusunda daha üst düzey görüşmeler için ABD tarafından “resmi talep” gelmesi durumunda, “gerekli çalışmalara başlanabileceğini” belirtti.

Irak’taki güvenlik durumuyla ilgili ilk kez mayıs ayında görüşme yapan ABD ile İran arasında dün Bağdat’ta yine büyükelçiler düzeyinde bir toplantı düzenlenmişti.

Bağdat’taki dünkü toplantıda, Irak’ta istikrarın sağlanması için yeni görüşmelerin yapılması amacıyla bir güvenlik alt komitesi kurulması konusunda anlaşmaya varılmıştı.

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, dün bu toplantının ardından yaptığı açıklamada, komitenin yapısı ve mekanizması konusunda çalışmak üzere uzmanların çarşamba günü (bugün) bir araya gelebileceklerini söylemişti.

Zebari bir başka açıklamasında da İran ile ABD arasındaki yeni tur görüşmelerin daha üst düzeyde yapılmasını ümit ettiklerini kaydetmişti.