İran Devrimi’nin 29. yılı kutlanıyor

İran, 1979'da gerçekleşen İran Devrimi'nin 29. yıldönümünü bugün kutluyor.

Ülke genelinde tertip edilen kutlamaların yanı sıra başkent Tahran’ın en ünlü meydanı olan Azadi Meydanı’nda da bir yürüyüş düzenlendi. Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın bir konuşma yaptığı meydanda gösteri yürüyüşü bildirisi okundu.

İran Devrimi yıldönümü yürüyüşüne katılanlar Allahu Ekber sloganlarının eşliğinde Azadi meydanında toplanarak bildiriye eşlik etti. Bildiride İran halkını “İmam Humeyni önderliğinde haksızlık ve zulümden kurtaran” Allah’a hamd edilerek bu yılın İran’da “Milli Birlik ve İslami Dayanışma” yılı ilan edildiği vurgulandı.

Bildirinin ilk kısmında İran halkının “Allah’ın lütfüyle Dini Liderlerinin bilinçli ve yol göstericiliğiyle ilerleme ve gelişme yolunda adım atmaya devam edeceği ve şehit ve gazi ailelerinin İran halkının irade ve azminin en büyük göstergesi olduğu” kaydedildi.

Bildiride İran’ın çeşitli savunma sanayisi, bilimsel, teknolojik, tıp ve ilaç sanayisi gibi alanlarda elde ettiği ve özelikle barışçıl nükleer enerji sahasında sahip olduğu büyük başarılara değinilerek, “İran’ın hiçbir baskı ve tehdit karşısında uranyumu zenginleştirme faaliyetlerini askıya almayacağı, İran aleyhinde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarının devam etmesi halinde İran’ın baskı ve propagandayla İran halkının haklarını görmezden gelen ülkelere en uygun yanıtları vereceği” belirtildi.

Tahran’da İran Devrimi yıldönümü gösteri yürüyüşü bildirisinde “Siyonist rejim İsrail’in Filistin halkı karşısında cinayetlerinin devlet terörünün en bariz göstergesi olduğunu ve bölgede istikrar ve güvenlik ortamını tehdit ettiği” ifade edildi. Bildiride Lübnan’da yaşanan siyasi sorunlara da dikkat çekilerek, Lübnan’da siyasi krizin devam etmesinin herkesin zararına olduğu vurgulandı.

Tahran’da İran Devrimi yıldönümü gösteri yürüyüşü bildirisinde yakında yapılacak 8. Dönem Meclis seçimlerine katılımın her vatandaşın görevi olduğu kanunlara uyulması gerektiğinin altı çizildi ve halkın gerçek sorunlarının çözümü yönünde çözüm yolları üretilmesi istendi. Bildiride ayrıca İran halkının İslami İran yetkililerini ve devrimin değerlerinin desteklediği vurgulandı.