İran gazında son durum

Kış şartları nedeniyle Türkiye'ye verdiği doğalgazda kesintiye giden ve dün tekrar vanaları açan İran, bugün 5 milyon metre küp doğal gaz verdi.

İran’dan bugün 5 milyon metre küp doğal gaz geldiği bildirildi. İran, ilgili sözleşme gereği Türkiye’ye günlük olarak vermeyi taahhüt ettiği 27 milyon metre küp doğal gazı, kış şartları nedeniyle iç talebi karşılayamamasını gerekçe göstererek 2006 Aralık ayı başlarından itibaren kısmaya başlamış, 3 Ocak 2007 tarihinde de tamamen kesmişti.

Dün sabah saatlerinden itibaren Türkiye’ye doğal gazı tekrar akıtmaya başlayan İran bugün de 5 milyon metre küp gaz verdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri, şu anda Türkiye’nin doğal gaz arz-talep dengesinde herhangi bir sıkıntı bulunmadığını vurguladılar. İran’ın Türkiye’ye verdiği gazı tamamen kesmesinin ardından otoprodüktörlerin ”kesintili tarifeden” kullandığı doğal gazın kesildiğini hatırlatan yetkililer, bugün saat 12.00’den itibaren otoprodöktörlere de gaz verilmeye başlandığını bildirdiler.