İran helikopterini Pejak vurmuş

Terör örgütü PKK'nın İran'daki uzantısı Pejak, İran tarafından kötü hava şartlarından dolayı düştüğü duyurulan helikopteri kendisinin düşürdüğünü iddia etti.

Irak’ın kuzeyindeki Erbil kentinde gazetecilere yazılı olarak dağıtılan açıklamada ayrıca uçak düştükten sonra sağ kurtulan bir İran askerinin ele geçirildiği ve İran ordusu 3. Birlik komutanının öldürüldüğü kaydedildi.

İran medyası, Devrim Muhafızlarının Türkiye sınırında Pejak mensupları ile girdiği çatışmalarda 17 teröristi öldürdüğünü duyurmuştu. Resmi haber ajansı IRNA, çatışmaların İran askerlerini Türkiye sınırı yakınlarında teröristlere karşı başlattığı operasyonlar sonucunda yaşandığını bildirmişti.

İran ordusundan yapılan açıklamada da bir helikopterin kötü hava şartlarından dolayı düştüğünü belirtilmiş; ancak kaç kişinin öldüğü açıklanmamıştı.

Pejak’tan yapılan açıklamada ise buradaki operasyonlara İran ordusundan 3 tugayın katıldığı, çatışmaların saatlerce sürdüğü ve İran ordusu 3. Birlik Komutanı Said Kahari ile 20’den fazla İran askerinin öldüğü kaydedildi.

İran’ın kuzeybatısında Irak ve Türkiye’ye sınırı olan Batı Azerbaycan eyaletinde İran askerleri ile terörist Pejak grubu arasında çatışmalar yaşanıyor. Pejak militanları, operasyonlarını genellikle Irak’ta bulunan Kandil Dağı’ndan yönlendiriyor.