‘İran Irak gibi olmayacak’

İran'ın Özbekistan Büyükelçisi Muhammed Farhali, ülkesinin Amerika Birleşik Devletleri için kolay bir lokma olmayacağını öne sürdü.

Taşkent’te bugün elçilik binasında düzenlediği basın toplantısında CİHAN’ın sorusu üzerine açıklamada bulunan İran Büyükelçisi Fathali, ABD’ye yönelik sert eleştirilerde bulundu.

ABD ve yandaşlarının dünya üzerindeki emperyalist emellerini hayata geçirme adına Orta Doğu’da güçlü bir devleti istemediklerini dile getiren Büyükelçi, bu güçlerinin çıkarı uğruna İran’ı nükleer silah behanesiyle hedef haline getirmeye çalıştığını söyledi.

İran’ın hiçbir devlete karşı düşmanlık besleme gibi bir niyeti olmadığına vurgu yapan ve ülkedeki tüm nükleer enerji çalışmalarının barışçıl amaçlı olduğunu dile getiren Büyükelçi, özelikle Batı basının bu durumu çok çarpıttığını iddia etti. Muhammed Farhali, ABD’nin İran’a yönelik ileri sürdüğü nükleer silah tehdidinin tamamen bilinçli ve çıkar maksatlı olduğunun altını çizdi.

İran’ın güçlü bir devlet özelliğiyle bu tehditlere boyun eğmeyeceğini dile getiren İran Büyükelçisi ABD’nin Irak üzerinde çıkar maksatlı gerçekleştirdiği senaryoyu İran için uygulayamayacağını savundu.

-KARİKATÜRLERE GEREKLİ CEVAP VERİLDİ-

Bir gazetecinin son günlerde Batı medyasında yer alan Hz. Muhammed’in (s.a.v) karikatürlerine ilişkin bir sorusuna ise Büyükelçi bunların bilinçli yapılan provokasyon hareketleri olduğunu kaydetti. Büyükelçi Fathali, “Bu çevreler eğer anlamışlarsa İslam aleminden gerekli tepki geldi. Ve konunun ne kadar hassa olduğu anlaşıldı.” dedi.

Kutsal değerlerin hiç bir zaman alay konusu edilemeyeceğini ve buna dil uzatılamayacağına değinen İranlı diplomat, bu durumun İslam dışındaki dinler içinde aynı hassasiyeti taşıdığına vurgu yaptı. Büyükelçi her şeye rağmen bu harekete tepki gösterirken sağ duyunun elden bırakılmaması gerektiğini hatırlattı. Elçi Fathali: “Soruna diyalog yoluyla yaklaşmak öncelikli çözüm yolu olmalı” dedi. .