İran karpuzu tezgahlarda satılmaya başlandı

Türkiye'nin önemli karpuz üretim bölgeleri arasında yeralan Çukurova'da üretici dikim işini yeni tamamlamışken İran karpuzu tezgahlarda boy göstermeye başladı.

Sınır ticareti yoluyla Türkiye’ye giren İran karpuzu manav ve tablacılarda kilosu 5 YTL’den alıcı bekliyor.
Esnaf Yusuf Yüce, İran’dan gelen karpuzu tezgahlarına sınırlı miktarda koyduklarını belirterek, “Kilosu 5 YTL, 4-5 kiloluk karpuzların fiyatı 20-25 YTL’ye satıyoruz. Böyle olunca herkes alamıyor. Aşeren hanımlar veya canı karpuz çeken zenginler alabiliyor” dedi.

İran karpuzunun yerli üreticilere zarar verip vermeyeceği tarım sektörünün temsilcilerini de ikiye böldü. Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Ayhan Barut, İran sınırına yakın illerden Türkiye’ye giren karpuzun bu bölge ile sınırlı kalmayıp tüm illere yayıldığını belirterek, “Bizim üretici karpuzun fidesini yeni dikti. İran karpuzu yerli karpuz piyasaya çıkana kadar tüketicinin zevkini yerine getirmesini sağlayacak. Hal böyle olunca yerli karpuz daha düşük fiyattan piyasaya çıkacak. Bu da üreticinin zarar etmesi demek. Bizim üretici 5 YTL değil 50 kuruşa da ürününü satmaya razı” şeklinde konuştu. Barut, yerli üreticinin zarar görmemesi için sınır ticaretine sınırlama getirilmesini de istedi.

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Cumali Doğru ise İran veya Arjantin’den getirilen karpuzun, yerli karpuz çıkana kadar piyasadan çekileceği görüşünde. Bu karpuzların sınır ticareti ile değil ithalat yoluyla geldiğini savunan Doğru, gümrük fiyatının yükseltilmesi ile ürün girişinin azalacağını kaydetti. Doğru, yerli üreticinin eşit şartlarda rekabete hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

Çukurova bölgesinde 150 bini örtü altında, 50 bini açıkta olmak üzere 200 bin dönüm alanda karpuz ekimi yapılıyor. Her yıl 3 bin çiftçinin 1 milyon ton civarındaki karpuz üretimi 81 ilin yanısıra yurt dışına da gönderiliyor.