İran: Nükleer çalışmalar devam edecek

Ahmedinejad, El Baradei'nin "İran'ın BM Güvenlik Konseyinin kararını yerine getirmediğini" bildirdiği raporuna rağmen nükleer çalışmalara devam edeceklerini bildirdi.

Devlet televizyonunun haberine göre, Ahmedinejad, bir grup vatandaşla yaptığı sohbet toplantısında, ülkesinin nükleer programını savundu ve “İran’ın gelişmekte olan ülkeler için model ülke konumuna geldiğini” söyledi.
Batılı ülkelerin “nükleer programı askıya alın” talebini dikkate almayacaklarını ifade eden Ahmedinejad, nükleer çalışmaların devam edeceğini vurguladı.

Ahmedinejad, “İran milleti zorba güçlere karşı direniyor. Hakkını savunma konusunda sonuna kadar direnmeye de kararlı” diye konuştu.

RAFSANCANİ

Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Başkanı ve eski cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani de Tahran Üniversitesi’nde verdiği cuma hutbesinde, kitle imha silahlarının İran kültüründe yeri olmadığını söyledi ve “Nükleer bomba peşinde değiliz” dedi.

Batılı ülkelerin İran’a karşı tehdit diliyle konuştuğunu ifade eden Rafsancani, “Bu politikalarla hiçbir yere varamazsınız. Eğer zorbalığa devam ederseniz, kendiniz, bölge ülkeleri ve bütün dünya için birçok sorun yaratacağınızdan emin olun” diye konuştu.

Batılı ülkelerin İran’a güvenmediğini ve nükleer teknolojisini askeri amaçlarla kullanmasından endişe ettiğini hatırlatan Rafsancani, bu konuda “tam garanti vermeye hazır olduklarını” bildirdi. UAEK Başkanı El Baradei’nin, “İran’ın BM Güvenlik Konseyinin 1737 sayılı kararının hiçbir gereğini yerine getirmediğini” bildirdiği raporu dün, BM Güvenlik Konseyine gönderilmişti.

İran yönetimi, rapora tepki göstermiş ve nükleer çalışmaların askıya alınmasının kabul edilemez olduğunu belirtmişti.