İran: Nükleer treni kimse durduramaz

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ülkesinin sürdürdüğü nükleer programı trene benzeterek, "Nükleer tren hareket ediyor, bu treni hiç kimse durduramaz" dedi.

Ahmedinejad, mecliste yeni yıl bütçesinin sunuş konuşmasında, Batılı ülkelerle kriz yaşanmasına yol açan nükleer programa da değindi ve “Nükleer program bizim için kutsal ve önemli bir hedeftir. Ülkemizin uluslararası ilişkilerinde de konumunu yükseltecek” diye konuştu.

Ülkesinin sürdürdüğü nükleer programı trene benzeten Ahmedinejad, “Nükleer tren hareket ediyor, bu treni hiç kimse durduramaz. Bu tren çok hızlı bir şekilde yoluna devam ediyor” ifadesini kullandı.

“İran halkının nükleer teknolojiyi kendi hakkı olarak bildiğini ve bu haktan kesinlikle vazgeçmeyeceğini” ifade eden Ahmedinejad, İran’ın nükleer programının önünü kesmek isteyenlerin “boş hayallere kapıldıklarını, halkın iradesini etkileyemeyeceklerini ve İran’a karşı başlattıkları psikolojik savaşta da hedeflerine ulaşamayacaklarını” söyledi.
Ahmedinejad, Batılı ülkelerin kendilerini nükleer programdan vazgeçirmek için dosyayı BM Güvenlik Konseyi’ne götürmek ve askeri saldırıyla tehdit ettiklerine dikkat çekerek, “Bizim kırmızı çizgimiz nükleer enerjinin kendisidir. Bu çerçevede de hiç kimse bir iğne ucu kadar İran’ın hakkından geri adım atamaz” diye konuştu.

İran’ı uluslararası arenada tecrit etmek isteyenlerin hedeflerine ulaşamadıklarını kaydeden Ahmedinejad, BM Güvenlik Konseyi’nin geçen ay İran aleyhine aldığı yaptırım kararının “ölü doğduğunu, bu kararın ülkesinin ekonomi ve siyasetine hiçbir etkisi olmayacağını savundu.

“Nükleer teknolojiyi elde etmek isteyen ülkelerin büyük güçlere nasıl bedel ödediklerini görüyorsunuz?” diyen Ahmedinejad, kendilerinin hiçbir bedel ödemediklerini de ileri sürdü.