‘İran öneri paketine olumlu yaklaşıyor’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batılı ülkelerden nükleer programla ilgili öneri paketini alan İran'ın yaklaşımının olumlu olduğunu söyledi.

Rusya lideri, İran tarafının nükleer programla ilgili öneri paketine olumlu yaklaştığını söyledi. Putin, İran’ın müzakerelerin başlaması için yakın bir zamanda tarih belirlemesini umduğunu da sözlerine ekledi. Putin, “İran tarafı 6 devletin krizden çıkma yolu olarak sunduğu rapora olumlu yaklaşıyor. İran müzakerelere hazır” diye konuştu.

Putin ikili görüşme öncesi yaptığı açıklamada İran’a destek verdiklerini ancak Ahmedinejad’ın Batılı ülkelerin endişelerini gidermesi gerektiğini kaydetti. Ahmedinejad da verdiği destek için Rusya liderine teşekkür ederek, “Bizim pozisyonumuz net.” dedi. İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref ile de bir görüşme yaptı. Ahmedinejad ve Müşerref, ikili ilişkilerin geliştirilmesi ve dostluk mesajları verdi.

Çin, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan liderleri, bugün gerçekleşen Shanghai İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) toplantılarında, örgütün bölgesel güvenlikteki rolünün genişiletilmesini, ticaret ve kültürel işbirliğini görüştü.

Shanghai Uluslararası Konferans Merkezi’nde düzenlenen ve ŞİÖ’ye üye altı ülkenin devlet başkanı, dört gözlemci ülkenin devlet başkanları ya da hükümet temsilcilerinin katıldığı görüşmede Çin’in davet ettiği Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile Bağımsız Devletler Topluluğu İcra Komitesi Başkanı Vladimir Ruşaylo ve Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği ASEAN’ın Genel Sekreter Yardımcısı Wilfrido. V. Villacorta da hazır bulundu.