İran ordusu TSK ile başa çıkamaz

DIA'nın hazırladığı rapor, İsrail'de yayınlanan Yedioth Ahronoth gazetesine sızdı.

ABD’nin CIA ve NSA (Ulusal Güvenlik Ajansı) ile birlikte en büyük istihbarat örgütlerinden biri olan ve askeri alanda istihbarat yapan Savunma İstihbarat Ajansı (DIA), İran ordusunun Türkiye ile başa çıkamayacak kadar verimsiz ve donatımsız olduğunu ileri sürdü.

Habere göre, Savunma İstihbarat Ajansı İran’ın askeri gücü hakkında hazırladığı raporu bu hafta başında Senato’ya sundu.

Raporda, “İran ordusu 20 milyona yakın asker gücüne rağmen, İsrail ve Türkiye gibi ülkelerin ordularıyla baş edemeyecek kadar etkisiz ve donatımsız” denildi.

İran ordusunun başlıca görevinin rejimi korumak ve ABD ve İsrail’i saldırıdan caydırmak olduğu ifade edilen raporda, İran’ın askeri stratejisinin caydırıcılık, asimetrik karşılık verme ve yıpratmaya dayandığı kaydedildi.

Raporda, İran’ın nükleer programının da benzer şekilde caydırıcı amaçlı olduğu belirtilerek, “İran’ın nükleer programı ve nükleer silah geliştirme kapısını açık tutma arzusu, caydırıcılık stratejisinin odak noktasını oluşturmaktadır” denildi.

Verimsiz durumda

Rapora göre, İran’ın asker gücü oldukça büyük olmasına karşılık, ABD’nin iyi eğitilmiş ve gelişmiş silahlara sahip ABD ve müttefiklerinden gelebilecek doğrudan bir saldırıya karşı koyamayacak kadar verimsiz durumda.

Buna göre, İran ordusu sadece zayıf komşularından gelebilecek tehditleri caydırabilecek ya da karşı koyabilecek kapasitede.

Raporda İran ordusunun elinde bulunan tank, zırhlı personel taşıyıcı, savaş gemileri ve uçakların durumuna da yer verilerek, İran hava kuvvetlerinin 10 yıldan uzun bir zamandır tek bir yeni uçak almadığına dikkat çekildi.