İran paketi ciddi biçimde inceliyor

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kofi Annan, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki'yle nükleer program konusunu görüştü.

BM’nin Cenevre’de düzenlediği silahsızlanma konferansı çerçevesinde Muttaki ile biraraya gelen Annan, görüşme sonrası düzenlediği basın toplantısında, “Muttaki’nin kendisine teşvik paketini ciddi bir biçimde incelediklerini ilettiğini” söyledi. Annan, “Paketi çok ciddi bir biçimde inceliyorlar” dedi. Pakete yanıt verilecek zaman konusunda bir tarih belirlenmediğini de ifade eden Annan, şahsen 15-17 Temmuz’da St. Petersburg’da yapılacak G8 zirvesinden önce bir yanıt verilmesini beklemediğini kaydetti.

İki yetkili uluslararası toplumun İran üzerindeki baskısının arttığı bir dönemde görüştü. Ahmedinejad’ın Batılı ülkelerin sunduğu öneri paketine 22 Ağustos’ta yanıt vereceklerini açıklaması üzerine yeni tartışmalar başlamıştı. Ahmedinejad’a yanıt veren ABD Başkanı George Bush, ağustos ayının çok geç olduğunu belirtmişti.

Tahran, uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurması karşılığında, bazı teşvikler öneren pakete hala yanıt vermedi. İran’a sunulan pakette, uranyum zenginleştirme programını askıya alması karşılığında bazı teşvikler veriliyor. Tahran yönetiminin bu önerileri kabul etmemesi durumunda ise yaptırımlar gündeme gelecek.