İran Parlamentosu’ndan BM’ye tepki

İran Parlamentosu, BM Güvenlik Konseyi'nin İran'ın uranyumun zenginleştirmesi ve nükleer faaliyetlerini durdurmaması halinde yaptırımı öngören 1737 sayılı kararnamesine tepki gösterdi.

Oy çokluğu ile alınan karar gereği hükümet, gerekli görmesi halinde UAEA ilişkilerini yeniden gözden geçirecek. Meclisteki tartışmalarda bazı milletvekilleri, UAEA ile ilişkilerin gözden geçirilmesinden ayrı olarak, Avrupa Birliği (AB) bloğunun oluşturduğu İngiltere, Fransa ve Almanya büyükelçilerinin ülkeden çıkarılmasını da teklif etti.

Meclisin, ulusal çıkarlar doğrultusunda UAEA ile ilişkilerin gözden geçirilmesi kararını almasının ardından, Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Laricani de bir komite oluşturarak, UAEA ile ilişkilerin gözden geçirilmesini geniş yönlü değerlendirme başladı.

Meclis Dış Siyaset ve Ulusal Güvenlik Komisyonu Üyesi Ahmed Avai de, meclisin kararıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, hükümete açık çek verildiğini belirterek, “Bu karardan sonra hükümet, ajans denetçilerine tesislere giriş izni vermeyebileceği gibi, nükleer tesislerde günün 24 saatinde açık bulunan kameraları da sökebilecek veya UAEA ile ilişkileri tamamen keserek üyelikten çekilebilecektir” dedi. Hükümetin politikaları için yolları açık bıraktıklarını da belirten Avai, bu kararın uygulanıp uygulanmayacağı da meclisin takip edeceğini söyledi.

Avai, Irak’ta Amerikan askerleri tarafından İranlılar’ın gözaltına alınmasının 1737 sayılı kararnamenin yayınlanmasıyla eş zamanlı olmasına dikkat çekerek, olayın BM Güvenlik Konseyi’nin kararıyla irtibatı olup olmadığı şeklindeki bir soruya da, “Bu uygulamanın 1737 sayılı kararla ilişkili olduğunu sanmıyorum” dedi. İranlıların gözaltına alınmasını, Amerikalılar’ın Irak’ta içinde bulundukları zor durumla ilişkili olduğunu savunan Avai, “Amerikalılar, Irak’ta büyük bir çıkmaza girdi. Bu çıkmazdan kurtulmak için muhtelif yollara başvurmaktalar. Özellikle Irak’taki kaosun sorumlusu olarak İran’ı göstermeye çalışıyorlar” diye konuştu.

Dünyanın hiçbir yerinde dokunulmazlığı olan diplomatların gözaltına alınmadığını, bunun da diplomatik teamüllerde bulunmadığını söyleyen Avai, İranlılar’ın gözaltına alınmasının arkasında Amerikalılar’ın yenilgisinin bulunduğunu ileri sürdü. Avai, olayın Dışişleri Bakanlığı tarafından ciddi olarak takip edildiğini de sözlerine ekledi