İran: Savaş dahil her şeyi göze aldık

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Manuçehr Muhammedi, yeni bir BM Güvenlik Konseyi kararına rağmen, nükleer faaliyetleri sürdüreceklerini belirtti.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Manuçehr Muhammedi, yeni bir BM Güvenlik Konseyi kararına rağmen, nükleer faaliyetleri sürdüreceklerini belirterek, ”Savaş dahil bütün koşullara karşı kendimizi hazırladık” dedi. Manuçehr Muhammedi, İsfahan’daki ”Uluslararası Fars Körfezi ve İran’ın Barışçıl Amaçlı Nükleer Gücü” başlıklı konferanstan sonra, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Muhammedi, BM Güvenlik Konseyinin İran aleyhine ikinci bir karar alması durumunda ne yapacaklarının sorulması üzerine, `’hiçbir tepki göstermeyeceklerini ve kendi nükleer faaliyetlerine devam edeceklerini” söyledi.

Muhammedi, ”Biz kendimizi bütün koşullara karşı hazırladık. Hatta savaş da olsa” ifadesini de kullandı. ABD ile İran arasında müzakere yapılmasının önünde hiçbir sorun olmadığını söyleyen Muhammedi, ABD’nin ”otoriter politikası çerçevesinde kendi isteklerini dikte etmek istediğini” belirtti. Manuçehr Muhammedi, ”Müzakereden önce ön koşulun anlamı yok. Biz ön koşulsuz olarak müzakere yapılmasından yanayız” diye konuştu.