İran terör örgütü PKK’ya ikinci operasyonu düzenledi

Türk Silahlı Kuvvetler (TSK) 200 binin üzerinde askeriyle sınıra yaptığı sevkiyat devam ederken, komşu ülke İran Ordusu ikinci kez top, havan ve katyuşa füzeleri ile terör örgütüne ikinci operasyonunu gerçekleştirdi.

İran’ın yaptığı ikinci operasyonu doğrulayan PKK, İran ve Türk Ordularının koordineli bir biçimde Türkiye-Irak ve İran-Irak sınırları boyunca operasyonların yapıldığını açıkladı.

Alınan bilgilere göre terör örgütüne yönelik ikinci operasyonda ölü veya yaralıların bulunmadığı bildirilirken, 2 bin 500’e yakın örgüt üyesinin Kuzey Irak taraflarına kaydırıldığı öğrenildi.

Irak Kürdistan Demokrat Partisi (İKDP)’ye ait peşmergelerin bulunduğu bölgelere geçen PKK’nın buradaki güçlerin himayesi altına da barındığı belirtiliyor.

Öte yandan kendilerine yakınlığıyla bilinen internet sitesinde bir açıklama yapan terör örgütü, İran ordusunun gerçekleştirdiği operasyonların ardından yerleşim birimlerinde kalan köylülerin evlerini terk etmek zorunda kaldıklarını iddia etti.

İran ordusunun bu tutumuna karşılık aktif bir şekilde karşılık verileceğini açıklayan örgüt, aynı şekilde Türk güvenlik güçlerinin de operasyon gerçekleştirmesi halinde karşılık verileceğini ve şiddetli çatışmaların yaşanabileceğini duyuran açıklamalarda bulundu.

Üst düzey bir yetkiliden alınan bilgiye göre ise Türkiye’nin sınıra yaptığı sevkiyatla yapacağı operasyon sonrasında örgütün militanlarını eylem yapması için Türkiye’ye aktaracağını söyledi. Bunlar arasında özellikle canlı bombalarla intihar eylemlerini gerçekleştirmeyi planlayan terör örgütünün şimdilik Kuzey Irak’a geçen 2 bin 500’ye yakın örgüt üyesinin bir kısmını farklı yollardan Türkiye’ye sokacağını açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde ilk 100 kişilik bir birliğiyle sınırdan geçerek Kuzey Irak’a geçen güvenlik güçlerinin halen burada kaldığı ve keşif incelemesi yaptığı iddia edildi.