‘İran Türkiye’ye sızar’ demedim

DIŞİŞLERİ Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Çek Dışişleri Bakanı Cyril Svoboda’ya söylediği iddia edilen sözlerle ilgili haberlerin doğru olmadığını bildirdi.

Gül’e, Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Cyril Svoboda’ya 16 Şubat’taki Türkiye ziyareti sırasında “ABD Irak’tan çıkarsa İran damgalı İslam’ın önce Irak’a sonra da Türkiye’ye sızmasını kimse engelleyemez” dediğine ilişkin haberler soruldu. Çek Dışişleri Bakanı’nın Türkiye ziyareti sırasında birçok konunun yanı sıra Irak konusunu da ele aldıklarını belirten Gül, söz konusu konuşmanın Çek Dışişleri Bakanı’nın ağzından duyulmuş olmadığını, başkalarına söylenmiş, oradan da bir Amerikan haber ajansı tarafından yazılmış olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Bunu tutup da böyle bir iddiayı manşetlere taşımak, iyi bir gazetecilik değildir. Gazetecilik, bu tip iddialar varsa, hele hele manşet olacak iddialar varsa, bunların gerçeğini ortaya çıkartmak, teyit etmektir” dedi.

Haberin muhatabının kendisi olduğunu belirten Gül, hangi gazetenin genel yayın yönetmeni kendisini aramışsa, muhakkak kendilerini aradığını da belirtti. Bunun, “bulvar gazeteciliği” gibi başka bir gazetecilik stili de olabileceğini kaydeden Gül, Türkiye’nin önemli gazetelerinin bu tip konulara dikkat etmesi gerektiğine işaret etti.

Madrid’de bulunan Gül’le bir telefon görüşmesi yapan Svoboda da basında çıkan ifadeleri, Chatham House toplantısında kullanmadığını açıkladı.