İran uzaya ilk roketini fırlattı

İran yönetimi, nükleer programından dolayı ABD ve İsrail ile arasında tansiyonun yüksek olduğu bir dönemde uzaya ilk roketini fırlatmayı başardığını duyurdu.

İran devlet televizyonuna konuşan İran Havacılık Araştırma Merkezi Başkanı Muhsin Bahrami, “Fırlatılan roket savunma ve bilim bakanlıkları tarafından araştırmaya yönelik geliştirilen bazı materyalleri taşıyor” dedi. Ancak Bahrami, bu materyaller konusunda bir bilgi vermedi.

İran’ın bu roketi fırlattığına yönelik iddiası, daha önce duyurduğu kendi yapımı uyduları uzaya yerleştirme hedefine yönelik ilk adım olarak görülüyor. İran, son birkaç yıldır kendi uzay programı konusunda oldukça ciddi bir çalışma içine girmişti.

Ekim 2005’te de İran-Rusya ortak yapımı bir uydu uzaya gönderilmişti. Sina – 1 isimli bu uydu İran’ın uzaya gönderdiği ilk ve tek uydu olurken, Tahran Sina – 1’in amacının da iletişim ve araştırma olduğunu duyurmuştu.

İran, önümüzdeki 3 yıl içerisinde de kendi yapımı olan birkaç uydunun uzaya fırlatılmasının hedeflendiğini açıklamıştı.

Televizyona bir açıklama yapan Savunma Bakanı Mustafa Muhammed Necar da İran’a 1979’dan bu yana uygulanagelen ambargoların, kendilerini havacılık ve uzay sanayi konusunda kendi sanayilerini geliştirmeye yönelttiğini dile getirdi. Necar, şu an yeni uydular ve uzaya uydu gönderebilecek roketlerin inşası için çalıştıklarını dile getirdi.