İran vanayı yeniden açtı

Ağır kış şartlarını gerekçe gösterip, geçtiğimiz çarşamba günü Türkiye'ye doğalgaz akışını tamamen kesen İran, dün yeniden gaz göndermeye başladı

İran, kış şartları nedeniyle iç talebi karşılayamamasını gerekçe göstererek Türkiye’ye günlük yaklaşık 27 milyon metre küp civarında verdiği doğal gazı Aralık ayı başlarından itibaren kısmaya başlamış, 3 Ocak 2007 tarihinde de tamamen kesmişti. Dün sabah saatlerinden itibaren Türkiye’ye doğal gazı tekrar akıtmaya başlayan İran’ın öğle saatlerine kadar yaklaşık 3,5 milyon metre küp gaz verdiği belirtildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri, İran’ın Türkiye’ye verdiği doğal gaz miktarının daha da artacağını bildirdiler.

SÖZLEŞMELER YENiLENSiN

Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, İran’ın doğalgaz sevkıyatını kesmesinin enerji politikalarında dışa bağımlılığın yarattığı sonuçları değerlendirmek ve hatalı politikaları gözden geçirmek için bir imkan olması gerektiğini söyledi. Türkiye’nin yaptığı sözleşmelerin yeniden gündeme getirilmesini savunan Koramaz, “Türkiye mevcut gaz alım sözleşmelerini, alım miktarları, alım fiyatları, ödeme şartları gibi kriterler yönünden Takrir-i Müzakere konusu yapmalıdır” dedi Doğalgazda Rusya’ya bağımlılığımızın azaltılmasına yönelik çalışmaların yürütülmesi gerektiğini kaydeden Koramaz, bu alandaki “al ya da öde” koşullarını içeren abartılı projeksiyonlara dayalı anlaşmaların gözden geçirilmesini, Azeri gazının gelişinin çabuklaştırılmasını, Türkmen, Mısır, Irak gaz temin projelerinin uygulanmasına başlanmasını istedi. Emin Koramaz, “Sorunun temelinde yıllardır çeşitli siyasal iktidarlarca enerji sektöründe izlenen çarpık, yerli, yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına ağırlık vermeyen dışa bağımlı politikalar bulunmaktadır” diye konuştu.