İran ve Kanada arasında büyükelçi krizi

İran ve Kanada arasındaki büyükelçi krizi büyüyor.

Kanada Dışişleri Bakanı Maxime Bernier, İran tarafının büyükelçilerini sınır dışı etme kararı aldığını söylerken, İran Dışişleri Bakanlığı, Kanada büyükelçisinin güven mektubunu hala “almadığını” duyurdu.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, yaptığı yazılı açıklamada, “Kanada’nın Tahran büyükelçisinin güven mektubunu hala almadıklarını” bildirdi ve Kanada Dışişleri Bakanının yaptığı açıklamayı, “diplomatik kurallara aykırı” olarak değerlendirdi. Kanada’nın tavrının “iki ülke arasıdaki elçi gönderme kurallarına uymadığını” kaydeden Hüseyni, iki tarafın da diplomatik kurallara uyması ve tek taraflı davranışlardan kaçınması gerektiğini belirtti. Kanada’nın Tahran büyükelçisini sınır dışı edip etmedikleri konusuna değinmeyen Hüseyni, “Kanada’nın, diplomatik kurallara uyumu konusunda, kendi söyledikleri ve yaptıkları arasındaki farkı görünce şaşırdık” ifadesini kullandı.

Kanada Dışişleri Bakanı Maxime Bernier, İran yönetiminin, Kanada’nın Tahran Büyükelçisi John Mundy’yi sınır dışı etme kararı aldığını söylemişti. İki ülkenin bir süredir büyükelçilerinin karşılıklı olarak değiştirilmesi konusunda anlaşmaya varmaya çalıştığını belirten Bernier, İran’ın kendilerine önerdiği adayları şimdiye kadar kabul etmediklerini belirtmişti.