İran ve Türkiye ortak otorite kuruyor

Türkiye ve İran, terör örgütü PKK ve onun İran'daki kolu PEJAK ile mücadele için ortak bir komite kuruyor

Batı Azerbaycan eyaletinin başkenti Urumiye’de gazetecilere açıklama yapan Gürcan Türkoğlu, her iki ülke için problem oluşturan terör örgütleri konusunda ortak hareket edeceklerini söyledi. İran’ın resmî haber ajansı IRNA’da da yer alan habere göre Türkoğlu, İran ve Türkiye arasında her iki halk için de rahatsızlık oluşturan yasadışı gruplarla mücadele için ortak bir komite kurulacağını ifade etti. Türkoğlu, söz konusu komitenin bu grupların eylemlerini dizginleyeceğini umduğunu söyledi.

Terör örgütü PKK’nın İran’daki uzantısı PEJAK, İran güvenlik güçlerine yönelik saldırılarıyla bölgedeki istikrarı tehdit ediyor.

Büyükelçi Türkoğlu ayrıca, İran’ın barışçıl amaçlı nükleer teknoloji geliştirmesinin ve bu konudaki sorunun diplomatik yollarla çözülmesinin Ankara tarafından desteklendiğini dile getirdi.

Gürcan Türkoğlu, Türkiye sınırındaki Batı Azerbaycan eyaletindeki temasları kapsamında Eyalet Valisi rahim Kurbani ile de bir araya geldi. Görüşmede sınır ticareti, tarım ve süt ürünlerinin gümrüklerden geçişi ile İran kamyonlarının giriş-çıkışlarıyla ilgili sorunlar ele alındı. Vali Kurbani silah, uyuşturucu ve insan kaçakçılığıyla mücadelede Türkiye’den daha fazla destek beklediklerine dikkat çekti. Türkoğlu ise Tahran-Ankara arasında ekonomik ve ticari ilişkilerin ve işbirliğinin geliştirilmesi konusunda engel bulunmadığını kaydetti.