İran yeni başlayan doğalgaz akışını tekrar kesti

Hilmi Güler, İran'dan doğalgaz akışının ''azaldığını, durduğunu'' açıkladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, İran’dan doğalgaz akışının ”azaldığını, durduğunu” açıkladı.

Hilmi Güler, Hilton Otel’de düzenlenen İran İslam Cumhuriyeti resepsiyonunda gazetecilerin, İran’dan doğalgaz akışına ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin İran doğalgazıyla ilgili problem olup olmadığı yönündeki sorusu üzerine Güler, “Biliyorsunuz. Yine aşırı soğuklar etkili oldu. Şu anda gaz gelişiyle ilgili arkadaşlarımız görüşüyorlar. Gelen miktar azaldı ve durdu ama projelerle ilgili görüşmelerimiz sürüyor biliyorsunuz” dedi.

Bundan sonra problem olup olmayacağı konusunda İran hükümetinin güvence verip vermediği hususundaki bir soruya Bakan Güler, “Urumiye ile Tebriz’i by- pass edecek bir boru hattı konusunu proje bazında görüştüklerini belirterek, bu gelişme olduğu takdirde benzer sorunların yaşanmayacağını ümit ettiklerini söyledi.

Güler, “Onun dışında zaten ortak projelerimizle ilgili ekiplerimiz görüşmelerini sürdürüyorlar. Elektrik ile ilgili olan konuda gelişmeler tamamlanmak üzere, bitmek üzere. Yani bu proje iyi gidiyor” dedi.

İran’la yeni bir doğalgaz anlaşmasının yapılacağı yönünde bilgiler bulunduğu, teknik ekiplerin gelip gelmediği yönündeki bir soruyu da yanıtlayan Güler, teknik ekiplerle ilgili bir takvim görüşmesi yapıldığını, ona göre de programların uygun olduğu taktirde ziyaretin gerçekleşeceğini ve çalışmaların sürdürüleceğini söyledi.

İran’ın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Gulamrıza Bagheri de doğalgaz akışıyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Doğalgaz akışıyla ilgili sorunların çözülmesi hususundaki İran’ın çabalarının sorulması üzerine Bagheri, “Sayın bakanımızın söylediği gibi, o konuda işbirliğimiz devam etmektedir. Görüşmeler devam ediyor. Teknik aksaklıklar nedeniyle bazen çıkan pürüzleri de gidermeye çalışıyoruz” dedi.

Doğalgaz akışının düzene girmesi için kesin bir tarih verilip verilemeyeceği yönündeki soruya üzerine Bagheri, bu konuda biraz zamana ihtiyaçları olduğunu söyledi.
İran daha önce de, normalde günlük 29 milyon metreküpe yakın verdiği doğalgazı, 2008 yılı Ocak ayı başlarında 4-5 milyon metreküpe kadar düşürmüş, 7 Ocak 2008 tarihinden itibaren de tamamen kesmişti.

Kesintiye sebep olarak, ağır kış koşulları nedeniyle artan iç talep ve gaz ihtiyacının yüzde 5’ini karşılayan Türkmenistan’ın İran’a yönelik gaz akışını durdurmasını gösteren İran, Türkiye’nin en büyük ikinci doğalgaz tedarikçisi durumunda.

İran, Türkiye’ye doğalgaz akışını 27 Ocak’ta tekrar vermeye başlamıştı.