‘İran’a baskı uygulayan pişman olur’

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Batı'nın nükleer programı nedeniyle kendilerine baskı uygulamayı seçmesi durumunda bundan pişman olacağını söyledi.

Devlet televizyonu tarafından da yayınlanan konuşmasında, İran’ın siyasî baskı ve şantajlara boyun eğmeyeceğini vurgulayan Ahmedinecad, “İsterlerse 3, 5 ya da 15 kez toplantı düzenlesinler; sonuç değişmeyecek” şeklinde konuştu.

Ahmedinecad’ın bu sözleri, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) Viyana’da İran’ın nükleer programı ile ilgili toplantılara devam ettiği bir sırada dile getirmesi dikkat çekti.

Viyana’daki toplantılarda İran’ın hakkı teslim edilirse UAEA ile işbirliğine devam edeceklerini söyleyen Mahmud Ahmedinecad, “Fakat haklarımızı görmezden gelirlerse, seçtiğimiz yolda yürümeye devam ederiz” şeklinde konuştu.

Batılı ülkeler, İran’ın nükleer kapasitesini arttırması drumunda nükleer silah edinmesinden endişe ediyor. İran ise, nükleer programının elektrik üretme amaçlı olduğunu savunuyor.

İran, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne sevk edilmesi halinde geniş ölçekli uranyum zenginleştirme faaliyetlerine başlama tehdidinde bulunuyor.