İran’a çuval geçirdiler

Bush, ABD'de Irak ile ilgili 7nci planını açıklarken, İran ve Suriye'yi hedef gösterdi.

ABD Başkanı George Bush’un 6 başarısız planın ardından dün sabah açıkladığı yeni planının uygulaması “hemen” başladı. Bush, dün Türkiye saati ile 04.00 sularında, yeni plan gereği İran ve Suriye’ye karşı askeri tedbirler alınacağını açıkladığı sırada, ABD askerleri Kuzey Irak’taki özerk Kürt bölgesinin başkenti Erbil’deki İran konsolosluğunu bastı. Dış kapıyı kırarak binaya giren askerler bilgisayar ve belgelere el koydu, içerdekilerden 5’ini tutukladı. İranlı bir haber ajansına göre beş Amerikan helikopteri, askerleri konsolosluğun damına indirdi. Bu sırada birkaç araçla bina çevresindeki sokaklar ablukaya alındı; Amerikalı askerler içeriye üç dilde “Teslim olmazsanız öldürürüz” çağrıları yaptı.

RICE İRAN’I TEHDİT ETTİ

Erbil’deki baskını doğrulamayan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, “İran, Irak’ta Amerikan çıkarlarına karşı faaliyette bulunurken elimiz kolumuz bağlı oturmayız” açıklamasını yaptı. İran ise baskına sert tepki gösterdi. İran Dışişleri sözcüsü, “Bu saldırı, İran ve Irak arasındaki dostane ilişkileri zedelemek için yapılmıştır ama buna izin vermeyeceğiz” diyerek saldırıyı kınadı. ABD askerleri Aralık 2006’nın son haftasında da Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin davetlisi olarak Irak’ta bulunan ikisi askeri yetkili, ikisi diplomat 4 İranlıyı gözaltına almıştı. Erbil’deki İran Konsolosluğu 2006 yılında, Bağdat ve Tahran arasında varılan ve iki ülke vatandaşlarının sınırı ziyaret amacıyla geçmesini kolaylaştırmayı hedefleyen bir anlaşma sonucu açılmıştı.

TÜRK TİMİNİ BASMIŞLARDI

Amerikan askerleri Irak’ın Süleymaniye kentindeki Türk Özel Harekat Timi bürosunu da 4 Temmuz 2003’te basmış, 11 askerimizi müsadere edip Kerkük’e götürmüştü. Olay, Ankara ile Washington arasında büyük bir gerginliğe yol açmıştı.

UZMANLAR: BASKIN İRAN’A GÖZDAGI VE HUKUKA AYKIRI

ABD askerlerinin, Erbil’deki İran konsolosluğuna baskınını BUGÜN’e değerlendiren emekli büyükelçiler, olayın uluslararası hukuk kurallarına aykırı olduğunu ifade ederken, “Bu, İran ve Suriye’ye bir mesaj” yorumunu yaptı. CHP Hatay Milletvekili Emekli Büyükelçi İnal Batu: Bu kişiler diplomatik dokunulmazlığı olan insanlardır. Kaldı ki, bir baskın ve tutuklama olacaksa bunu yapacak olan da Iraklı yetkililer olmalıydı. Çünkü ABD burada işgalci konumdadır. Yapılan müdahale hukuk ve diplomasi kurallarına aykırıdır. Emekli Büyükelçi Emin Gündüz: Uluslararası Viyana Diplomatik Sözleşmesine’ne göre bir ülkedeki diplomatik pasaportu olan kişilere müdahale edilemez. ASAM Ortadoğu Uzmanı Serhat Erkmen: Baskın, İran ve Suriye’ye bir mesaj. Bush yönetimi İran ve Suriye konusunda İran’ın Erbil’deki temsilciliğini basarak İran’a ‘Bundan sonra size çok daha fazla sert olacağız’ mesajını verdi.