İran’a ortak çağrı

8 Arap ülkesi ile ABD, İran'a Irak'ın iç işlerine karışmama çağrısı yaptı.

Kuveyt Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed Sabah El Salem El Sabah, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile düzenlediği ortak basın toplantısında, 8 Arap ülkesiyle ABD’nin ortak bir bildiri yayımladığını açıkladı.

Kuveytli Bakan, “Bu ortak bildiride, Körfez ülkeleri ve ABD, bütün ülkelerin Irak’ın iç işlerine karışmaktan kaçınmasını istiyor” dedi. Ortak bildirinin Suudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Bahreyn ve Umman’dan oluşan Körfez İşbirliği Konseyi ile Mısır ve Ürdün’ün katılımıyla oluşturulan gayrı resmi KİK+2 grubunun bakanlar düzeyindeki bir toplantısından sonra yayımlandığı ve bildiride açık açık İran’ın adının geçmediği belirtiliyor.

Bildiride, “Katılımcılar, devletler arasındaki ihtilafların uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde ve barışçı yollarla giderilmesini ve bütün ülkeler arasındaki ilişkilerin devletlerin toprak bütünlüğü ve egemenliğine karşılıklı saygı ve iç işlerine karışmama ilkesi temelinde olması gerektiğine belirtir.

Bu çerçevede katılımcılar, Irak’ın bölgesel ve uluslararası güçler için bir savaş alanı haline gelmesinin engellenmesini istemektedir” denildi ve bütün ülkelere Irak’ta şiddete son verilmesi çağrısında bulunuldu.