‘İran’a saldırı ABD’ye büyük zarar verir’

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi'nin iki eski yetkilisi, İran'a saldırının ABD çıkarlarına Irak'taki savaştan daha büyük zarar vereceğini belirtti.

Eski Başkan Bill Clinton ve şu anki Başkan George Bush yönetimlerinde terörle mücadele politikalarını yürüten Richard Clarke ve Steven Simon, New York Times gazetesindeki yazılarında, “ABD’nin İran’a yapacağı bir bombardımanın “İran kökenli terörün tırmanma sürecini başlatabileceği” uyarısını yaptı. Clarke ve Simon, “İran’ın karşılık olarak Körfez’deki petrol tesislerini ve tankerlerine saldırabileceğini bunun da petrolün varil fiyatını 80 $’ın üzerine çıkmasına yol açabileceğini” savundu.

İki eski yetkili, daha olası görünen bir seçeneğin ise, “İran’ın dünya genelindeki ABD hedeflerini vurmak için terörist ağını kullanması” olduğunu yazdı. Clarke ve Simon, İran’ın komuta edebileceği güçlerin, El Kaide’nin komuta edebileceğinden çok daha üstün olduğunu belirtirken, Hizbullah örgütünü hatırlatarak, “Lübnanlı örgüt Hizbullah’ın küresel bir erişim ağı var ve geçmişte İran tarafından kullanıldı” ifadesini kullandı.

İki eski danışman, İran’ın Irak’taji durumu ABD için daha zorlaştıracak bir konumda olduğunu da savunarak, ”İran’ın misilleme amaçlı şok dalgasına hazır olduğunu düşünmek için bütün koşullar var” diye yazdı.