İran’da ‘güzel örtünme’ için sessiz yürüyüş

İran'da bir grup kız öğrenci, 'güzel örtünme'ye destek için sessiz yürüyüş yaptı.

Başkent Tahran’ın Veli Asr meydanında toplanan yaklaşık iki bin ortaokul ve lise öğrencisi, bazı afiş ve pankartlar taşıyarak, buradan cuma namazının kılındığı Tahran Üniversitesi’ne kadar sessizce yürüdü.

Tahran Talim ve Terbiye Kurumu’nca düzenlenen yürüyüş sırasında öğrenciler, Farsça ve İngilizce yazılı pankartlar taşıdı.

Kız öğrenciler tarafından taşınan pankartlarda şu solganlar yer aldı:

* “Örtü muhafazadır, kısıtlama değil”
* “Çador (kara çarşaf), en iyi örtüdür”
* “Güzelliğin zekatı, iffet ve namusu korumaktır”
* “Başörtüsü ruhu temizler”
* “Örtü, namusun muhafazasıdır”
* “Örtülü kadın, sedefteki inci gibidir”
* “Allah, haya sahibi olanları ve örtünenleri sever”
* “Örtünme, Allah’ın yeryüzündeki meleklere (kadınlar) bir lütfudur”
* “Örtünme kadının süsüdür”

Tahran Talim ve Terbiye Kurumu Müdür Yardımcısı Mustafa Attaran, yürüyüşü, İslam devriminin 11 Şubat’ta yapılacak 29’uncu yıldönümü kutlamaları çerçevesinde düzenlediklerini söyledi.

“İslam devrimi değerlerinin nesilden nesile aktarıldığını” kaydeden Attaran, “Biz, yeni neslin de devrimin değerlerine bağlı olduğunu göstermek istedik” diye konuştu.

“Yürüyüşün Türkiye ile ilgisi yok”

Attaran, düzenledikleri yürüyüşün Türkiye’deki başörtüsü tartışmalarıyla ilgisi bulunmadığını da vurguladı.

Katılımcı bütün öğrencilerin kara çarşaflı olduğu yürüyüşte taşınan pankartlarda da Türkiye’ye ilişkin ifadelerin yer almadığı gözlendi.

Örtünmenin zorunlu olduğu İran’da, son yıllarda genç kızlar başlarını, saçlarını gösterecek şekilde örtme ve daha modern giyinmeye ilgi gösteriyor. Bunu “kötü örtünme” olarak nitelendiren muhafazakarlar, hükümetten bu şekilde giyinenlere engel olmasını istiyor.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın göreve gelmesinden sonra kadınlara yönelik kılık-kıyafet baskısı artmış, ahlak polisi, “düzgün giyinmeyenlere” yönelik operasyonlar düzenlemişti.